Aktualności

Nowe narzędzie w walce z przemocą w rodzinie

Data publikacji 30.08.2013

Dziś /30 sierpnia 2013 roku/ w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca pilotaż stosowania nowych narzędzi pracy policjantów w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Spotkanie swoją obecnością uświetnili Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Pan Marcin Jabłoński oraz Wojewoda Lubuski, Pan Jerzy Ostrouch.

Od 1 września 2013 roku lubuscy policjanci pilotażowo będą korzystać z  nowych narzędzi pracy – algorytmu postępowania policjanta podczas interwencji w związku z przemocą w rodzinie oraz kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie. Ale już dziś Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Mirosław Domański zameldował Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych- Panu Marcinowi Jabłońskiemu, gotowość do realizacji zadań w ramach nowej instytucji przez lubuskich policjantów.

 

Rolę pilotażu oraz zasady funkcjonowania nowego algorytmu przybliżyła także Pani Elżbieta Rusiniak- Naczelnik Wydziału Profilaktyki Departament Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także Pani Grażyna Jelska- Zastępca Dyrektora Wydziału Profilaktyki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa dorosłych i dzieci – ofiar przemocy w rodzinie. Zakłada się, że zastosowanie algorytmów i kwestionariuszy ułatwi policjantom interweniującym wobec przemocy w rodzinie podjęcie właściwej decyzji co do sposobu postępowania wobec sprawcy i ofiar, a w konsekwencji przyczyni się do zapewnienia skuteczniejszej pomocy i bezpieczeństwa osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.

 

Ważnym elementem programu pilotażowego jest aktywny udział służb pomocy społecznej na poziomie gminy i powiatu, który będzie polegał na:

  • zapewnieniu przez  powiatowe centra pomocy rodzinie całodobowego dostępu do informacji o potencjalnym miejscu umieszczenia dziecka odebranego z domu w czasie interwencji domowej oraz możliwości skorzystania z porady specjalisty (psychologa, pedagoga);

  • zapewnieniu przez ośrodki pomocy społecznej gotowości przystąpienia przez dyżurnych pracowników socjalnych do czynności interwencyjnych na telefoniczne wezwanie policjanta w sytuacji: zatrzymania sprawcy przemocy, konieczności zapewnienia opieki małoletnim  czy konieczności zapewnienia specjalistycznego wsparcia, schronienia celem udzielenia ofiarom przemocy w rodzinie szybkiej i wszechstronnej pomocy.

Narzędzia do szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie zostaną wdrożone na terenie całego kraju od 1 stycznia 2014 roku. Narzędzia przygotowało Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, przy współpracy z Fundacją „Dzieci Niczyje” i Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, na polecenie Ministra Spraw Wewnętrznych.

 

Opracował: podkom. Marcin Maludy

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Nowe narzędzie w walce z przemocą w rodzinie
  • Nowe narzędzie w walce z przemocą w rodzinie
  • Nowe narzędzie w walce z przemocą w rodzinie
  • Nowe narzędzie w walce z przemocą w rodzinie
  • Nowe narzędzie w walce z przemocą w rodzinie
  • Nowe narzędzie w walce z przemocą w rodzinie
Powrót na górę strony