Aktualności

Zrozumienie dla Pokłosia w Zielonej Górze

Data publikacji 11.02.2013

Młody człowiek, który podszedł do organizatorów Projektu po debacie związanej z filmem „Pokłosie” w Zielonej Górze w kinie Cinema City powiedział: „dziękuję, że robicie takie rzeczy…” – właśnie o takie puenty NAM chodzi. Zrozumienie i rozmyślania o „Pokłosiu” ludzkich emocji.

Debata po projekcji filmu Władysław Pasikowskiego rozpoczęła się od głosu dwóch historyków – Darka Franka z Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp. i jednego z nauczycieli z zielonogórskiej szkoły ponadgimnazjalnej. Przypomniano młodzieży o JASNYCH stronach stosunków polsko-żydowskich o wspólnej walce i poświęceniu. Biorąc pod uwagę sprawiedliwość podejścia do faktów nauczyciele zaprezentowali również wydarzenia z lata 1941 roku, aktów mordowania Żydów na polskich wsiach. Po takim wstępie i wysokiej ocenie filmu przez młodzież rozpoczęto dyskusję (tylko kilka osób stwierdziła, że film jest kiepski ale nie potrafiło tego uzasadnić). Młodzież w większości przypadków przyznawała się do niewiedzy na temat wspomnianych wydarzeń. Młodych zatrwożyła postawa mieszkańców wsi, którzy za wszelką cenę ukrywali zdarzenie związane z wymordowaniem rodzin żydowskich. Scena, która zrobiła na nich największe wrażenie to ukrzyżowanie Józka granego przez aktora Maćka Stuhra. Wioleta Sokołowska z Zespołu Psychologów KWP Gorzów Wlkp. przybliżyła młodym ludziom kwestie radzenia sobie z poczuciem winy, bezkrytycznego używania stereotypów, etykietyzacji, a także zwróciła uwagę na słowa, które powodują, że mniejszości narodowe są umniejszane.      

Moderatorami debaty po projekcji filmu była Wioletta Sokołowska z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Dariusz Frank z Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp. i kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. 

W kinie CINANEMA CITY w Zielonej Górze, gdzie prezentowaliśmy film „Pokłosie” pojawiła się młodzież wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych z Zielonej Góry, Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych, Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zielone Górze i Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Na koniec debaty organizatorzy zaprosili młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”.

Kolejny seans w ramach IV edycji Projektu w Kinie CINEMA CITY w Zielonej Górze to:

UPROWADZONA w reż. Pierre Morel, który odbędzie się 19 lutego 2013 r. godz. 10.30 (tematem projekcji będą PRZEMOC, AGRESJA, HANDEL LUDŹMI).

Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wlkp. i Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.  oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.

Projekt „OBEJRZAŁEM problem” otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY i patronat medialny Radia ESKA.

 

Opracował: kom. Piotr Wiśniewski, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Zrozumienie dla Pokłosia w Zielonej Górze
  • Zrozumienie dla Pokłosia w Zielonej Górze
  • Zrozumienie dla Pokłosia w Zielonej Górze
  • Zrozumienie dla Pokłosia w Zielonej Górze
  • Zrozumienie dla Pokłosia w Zielonej Górze
  • Zrozumienie dla Pokłosia w Zielonej Górze
Powrót na górę strony