Aktualności

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Data publikacji 15.02.2013

Policjanci strzeleckiej drogówki zatrzymali mężczyznę poszukiwanego dwoma listami gończymi z sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów.  Mężczyzna jechał motorowerem mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nietrzeźwy spędził  noc w policyjnym areszcie.

Wczoraj (14 lutego 2013 roku) policjanci strzeleckiej drogówki zauważyli jadącego drogą mężczyznę, którego tor jazdy wskazywał na prawdopodobieństwo, że kierujący jest pod wpływem alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli kilka minut po 17.00 na terenie gminy Drezdenko.

 

 

 

 

Badanie wykazało, że kierujący motorowerem ma prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie i wiózł pasażera. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 34-letni mieszkaniec gminy Santok ma sądowe zakazy prowadzenia pojazdów i jest poszukiwany dwoma listami gończymi. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

 

Dzisiaj (15.02) po wytrzeźwieniu został przesłuchany i usłyszał zarzut. Dodatkowo został ukarany mandatem karnym za brak dokumentów podczas kontroli. Po wykonaniu czynności podejrzany zostanie przewieziony do Zakładu Karnego, gdzie będzie odbywał orzeczoną karę. Również wczoraj na terenie podległym KPP w Strzelcach Krajeńskich zatrzymano innych nietrzeźwych kierujących. Skala zjawiska pokazuje, że problem nietrzeźwych kierujących jest wciąż aktualny.

 

Od wielu lat prowadzone są zagorzałe dyskusje na temat szkodliwości alkoholu. Bardzo dużo mówi się na ten temat w naszym kraju. Bez wątpienia alkohol zaburza koncentrację, dobre samopoczucie dnia następnego nie przekłada się bezpośrednio na czas reakcji oraz koncentrację. Alkohol odpowiada za słabszy refleks, błędną ocenę własnych możliwości i sytuacji na drodze, obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji ruchowej oraz zaburzenia widzenia. Ocena własnego samopoczucia  często bywa złudna. W środkach masowego przekazu, przedstawiane są relacje o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu, mówi się nie tylko o prawnych konsekwencjach, ale również  o innym ich wymiarze – ludzkich tragedii. Zdjęcie z wypadków czy groźnych zdarzeń zapadają  głęboko w pamięci, ale jak pokazuje życie – nie wszystkich.

 

Pomimo tych apeli nadal odnotowuje się dużą liczbę kierujących, którzy wsiadają za kierownice po alkoholu. Kiedy kierowca jest w stanie nietrzeźwości, a kiedy w stanie po spożyciu alkoholu?

 

Stan nietrzeźwości występuje gdy:

 

·         zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

·         zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

 

Stan po użyciu alkoholu występuje gdy zawartość alkoholi wynosi od 0,2 do 0,5 promila we krwi lub od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

 

Dlatego też  w dużej mierze działania Policji zmierzają do poprawy stanu bezpieczeństwa na naszych drogach. Kontrolujemy stan trzeźwości kierujących, po to aby wyeliminować tych, którzy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu.  Takich kontroli będzie znacznie więcej. Robimy to dla poprawy bezpieczeństwa.

 

źródło: asp. Marzena Śpiewak

KPP Strzelce Krajeńskie

  • Konsekwencje jazdy po alkoholu
Powrót na górę strony