Aktualności

Odpowie za kradzież telefonów

Data publikacji 12.02.2013

Policjanci zatrzymali 30-letniego słubiczanina, podejrzanego o kradzież dwóch telefonów komórkowych. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przed kilkoma dniami słubiccy policjanci przyjęli zawiadomienia o kradzieży dwóch telefonów komórkowych. Jak ustalono sprawca w obu przypadkach działał w ten sam sposób. Podchodził do znajomego i prosił o użyczenie mu na chwilę telefonu. Następnie odchodził od właściciela, aby ten nie słyszał prowadzonej rozmowy i już nie wracał. Łupem złodzieja padły dwa telefony komórkowe marki LG o wartości 300 i 350 złotych.

 

 

 

 

Policjanci niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia podjęli czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy. W związku ze sprawą zatrzymano 30-letniego mieszkańca Słubic. Mężczyzna usłyszał zarzuty kradzieży telefonów komórkowych. W trakcie przesłuchania przyznał się do zarzucanych mu czynów. Za kradzież Kodeks Karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj! Okazja czyni złodzieja. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko kradzieży.

 

Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego !

 

1. Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, w przedniej kieszenie spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.


2. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie, w miejscu widocznym.


3. Należy również unikać noszenia telefonu przy pasku, zwłaszcza, jeśli będziemy w zatłoczonym miejscu, np. w autobusie.


4. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.


5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.


6. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.


7. Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.


8. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.


9. Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto.

  • Odpowie za kradzież telefonów
Powrót na górę strony