Aktualności

W Międzyrzeczu kierują ruchem

Data publikacji 12.08.2013

W związku z remontami dróg w Międzyrzeczu i powstałymi utrudnieniami, zaszła konieczność kierowania ruchem na skrzyżowaniach przez policjantów ruchu drogowego.

Przypominamy, że każdy uczestnik ruchu znajdujący się na drodze jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez policjantów kierujących ruchem. Polecenia wydawane przez policjanta mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. Policjant daje sygnały uczestnikom ruchu swoją postawą i gestami rąk. Sygnały dawane przez policjanta odpowiadają kolorom sygnałów świetlnych i mają takie samo znaczenie. Każdy uczestnik ruchu drogowego, zbliżając się do takiego skrzyżowania, powinien uważnie obserwować, jak ustawiony jest policjant. Postawy policjanta reguluje Rozporządzenie MSWiA w sprawie kierowania ruchem drogowym z dnia 6 lipca 2010 r.

Pamiętajmy więc, że gdy policjant stoi przodem lub tyłem do naszego kierunku jazdy, to taką postawę można porównać do światła czerwonego, (stój)- zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy z podniesioną ręką, to taką postawę można porównać do światła żółtego, nie można wjechać na skrzyżowanie, a pojazdy które wjechały muszą skrzyżowanie opuścić, gdyż za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu. Gdy policjant stoi bokiem do naszego kierunku jazdy, to taką postawę można przyrównać do światła zielonego, zezwalającego na wjazd.

Zasady kierowania ruchem przez policjanta dotyczą także pieszych. Z definicji zawartej w Prawie o Ruchu Drogowym wynika że pieszy to osoba, która znajduje się poza pojazdem na drodze. Jest to również, ktoś kto prowadzi  rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, ktoś kto porusza się samodzielnie po chodniku na wózku inwalidzkim, na wrotkach, deskorolkach itp., jak również dziecko do lat 10 kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej. W przypadku nie stosowania się do sygnałów i poleceń podawanych przez policjanta,  zgodnie z art. 92§1 kw, grozi kara grzywną wysokości do 500 zł.

Obecnie najczęściej ręcznie regulowany jest ruch na skrzyżowaniu ulic Świerczewskiego i Chopina. W związku z licznymi pytaniami, przykładowo podajemy sposoby prawidłowego zachowania się uczestników ruchu na tym skrzyżowaniu. Jeżeli policjant swoją postawą "otwiera ruch"  na ul. Świerczewskiego (stoi bokiem), mogą jechać tą ulicą pojazdy oraz mogą wchodzić piesi na przejścia dla pieszych znajdujące się na ul. Łąkowej i Chopina. Analogicznie jeżeli policjant "otwiera ruch" dla pozostałych dwóch ulic, to wtedy mogą wjeżdżać na skrzyżowanie pojazdy z ul. Chopina i Łąkowej, a piesi mogą przechodzić przez przejście dla pieszych znajdujące się na ul. Świerczewskiego.

  • W Międzyrzeczu kierują ruchem
Powrót na górę strony