Aktualności

Bądźmy ostrożni nad wodą

Data publikacji 07.07.2015

Sobotniej kąpieli  nie zapomni z pewnością 19-letni mieszkaniec Krosna Odrzańskiego, który podczas nauki pływania, zachłysnął się wodą i zaczął tonąć. Dzięki pomocy plażowiczów mężczyzna żyje. Policjanci z powiatu krośnieńskiego po raz kolejny apelują: Bądźmy ostrożni nad wodą.

Woda to żywioł, który w jednej chwili może stworzyć zagrożenie. Dlatego też ważne jest byśmy zawsze przestrzegali zasad bezpieczeństwa i korzystali z kąpielisk strzeżonych, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. O tym jak bardzo jest to ważne, przekonał się  19-letni mieszkaniec Krosna Odrzańskiego, który chcąc nauczyć się pływać pojechał nad jezioro Gibiel w Łochowicach. Jednak zamiast wybrać miejsce wyznaczone do kąpieli, wybrał to niestrzeżone przez ratownika.  W pewnym momencie, stracił grunt pod nogami, zachłysnął się wodą i zaczął tonąć. Na szczęście, sytuację tą zauważył znajdujący się nieopodal plażowicz, który natychmiast zareagował i wyciągnął spod wody mężczyznę. Z uwagi, iż  19-latek nie dawał oznak życia koniecznym było podjęcie jak najszybciej czynności resuscytacyjnych, które zakończyły się pozytywnie dla młodego człowieka. Powiadomiono Pogotowie Ratunkowe, które zabrało mężczyznę do szpitala w Krośnie Odrzańskim.

 

 

Policjanci z powiatu krośnieńskiego po raz kolejny apelują: Bądźmy ostrożni nad wodą.

 

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu strzeżonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Będąc na kąpielisku strzeżonym, nigdy nie należy ignorować regulamin kąpieliska. Pamiętajmy, że wywieszona na maszcie czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Nie zapominajmy również o tym, aby:

- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;

- nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodź stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;

- nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

- nie skakać do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią

- podczas wodnych zabaw nie spychać z pomostu, z materaca

- nigdy nie wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem

- nigdy nie łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem

- osoby, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok

- zwracać uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował  pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc, poproś o pomoc.

 - w sytuacji, gdy przystępujesz do udzielania pomocy poszkodowanemu, pamiętaj o zachowaniu spokoju, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa oraz sprawdzeniu czy osoba nas słyszy i oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową oraz wezwij pomoc.

 

źródło: asp. sztab. Justyna Kulka

KPP w Krośnie Odrzańskim

  • Bądźmy ostrożni nad wodą
Powrót na górę strony