Aktualności

Nietrzeźwi sprawcami zdarzeń drogowych

Data publikacji 30.06.2015

Przyczyn zdarzeń drogowych do jakich dochodzi na drogach jest wiele. Zatrważające jest to, że w dalszym ciągu to właśnie brawura i mit, że dobre samopoczucie po spożyciu alkoholu jest wyznacznikiem trzeźwości,  jest ich przyczyną. W przeciągu tygodnia dwóch z trzech zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, to sprawcy zdarzeń drogowych.

Alkohol, brak znajomości przepisów, brawura, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, to jedne z przyczyn zdarzeń drogowych odnotowywanych na naszych drogach. Niemal codziennie policjanci otrzymują zgłoszenia spowodowane z winy człowieka. Brak wyobraźni i lekkomyślność sprawiają, że często po zakrapianej imprezie, wsiadamy za kierownicę, oceniając trzeźwość po swoim samopoczuciu. Zapominamy, że to, iż czujemy się dobrze, nie oznacza, że w naszych żyłach nie krąży jeszcze alkohol. Postępujące w ten sposób osoby, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. W przeciągu tygodnia /23-29 czerwca/ na drogach powiatu krośnieńskiego doszło do zatrzymania trzech kierowców, którzy jechali na tzw. „podwójnym gazie”. Ponadto dwóch z nich odpowie także za spowodowanie zdarzenia drogowego. Nietrzeźwi kierowcy, to nie jedyne osoby, którym policjanci udaremnili dalszą jazdę. W trakcie przeprowadzanych kontroli drogowych okazało się, że dwóch mężczyzn kierowało pomimo cofniętych im uprawnień do kierowania.

 

Do obu zdarzeń drogowych doszło w niedzielę /28 czerwca/. Kierujący samochodem osobowym mieszkaniec gminy Gubin, jadąc ulicą Królewską, w pewnym momencie rozpoczął manewr cofania w wyniku czego uderzył w pojazd jadący za nim. Drugie zdarzenie miało miejsce w Krośnie Odrzańskim. Nietrzeźwy kierowca osobówki, nie zapanował nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie posesji. Obaj panowie mieli ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

 

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami okres na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł., dla recydywistów.  Natomiast osobom, które prowadziły  pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę grozi  grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

źródło: asp. sztab. Justyna Kulka

KPP w Krośnie Odrzańskim

  • Nietrzeźwi sprawcami zdarzeń drogowych
Powrót na górę strony