Aktualności

Fałszywy pracownik ZUS-u

Data publikacji 12.03.2015

Pomimo wielu apeli, w dalszym ciągu odnotowujemy sytuacje, w których sprawca podając się za kogoś innego oszukuje i okrada starsze osoby. W lutym doszło do oszustwa na policjanta, tym razem sprawca podając się za pracownika ZUS-u, okradł 84-letnią mieszkankę Krosna Odrzańskiego. 

Do zdarzenia doszło w środę /11 marca/. Do drzwi 84-letniej mieszkanki Krosna Odrzańskiego zapukała kobieta pochodzenia romskiego podając się za pracownika ZUS i oferując pomoc emerytom z pierwszą grupą inwalidzką. 84-latka nie podejrzewając żadnego zagrożenia, wpuściła kobietę do mieszkania. W pewnym momencie kobieta ta, poprosiła starszą panią o pieniądze, żeby mogła sprawdzić ich numery. Starsza pani dała jej zatem saszetę z pieniędzmi, w którym było 1800 złotych. Kobieta obejrzała banknoty, poczym oddała starszej pani pieniądze, obserwując gdzie zostaną one schowane. W trakcie gdy rozmawiały, do mieszkania zapukał sąsiad, który przyszedł do sąsiadki w odwiedziny. Chwila nieobecności starszej pani w pomieszczeniu wystarczyła, by pieniądze zniknęły. 84-latka ich brak zauważyła dopiero po jakimś czasie.

To nie przypadek, że sprawcy na swoje ofiary wybierają osoby starsze. Licząc na ich dobre serce, na to, że często mieszkają same i trzymają swój dorobek w mieszkaniu, przychodzą do nich, oferując różnego rodzaju towar, bądź usługi. Musimy pamiętać, że pracownicy ZUS’u nie przychodzą do domu by pomóc w przeliczeniu, bądź wyliczeniu emerytury , czy też  w sprawdzeniu przebiegu ubezpieczenia. Ich wizyta możliwa jest tylko w dwóch przypadkach: żeby sprawdzić prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich lub żeby skontrolować płatnika składek, którego adresem wykonywania działalności jest dom lub mieszkanie prywatne. Jeśli zdarzy się, że osoba podająca się za pracownika ZUS odwiedzi nas podając inny niż dwa wyżej wymienione powody, oznacza to, że mamy do czynienia z oszustem i jego celem jest nas oszukać, naciągnąć na zakupy, okraść lub wyłudzić dane. Ważne byśmy także pamiętali, iż taki pracownik musi posiadać przy sobie legitymację oraz stosowne upoważnienie, które powinien okazać. W razie wątpliwości co do osoby, z którą rozmawiamy, zanim wpuścimy ją do mieszkania, sprawdźmy jej wiarygodność dzwoniąc do ZUS’u.  Zawsze też możemy poprosić sąsiada, by był obecny podczas takiej rozmowy.

Prosimy również państwa o informowanie swojego dzielnicowego, bądź też dzwoniąc do dyżurnego Policji pod nr tel. 997, w sytuacjach gdy zauważymy osoby, które chodzą po domach oferując różnego rodzaju rzeczy do sprzedaży czy też zainteresowane ich kupnem. Szybka reakcja ze strony Państwa zapobiegnie ludzkiej krzywdzie oraz pozwoli zatrzymać sprawców przestępstw.  

 

asp.szt. Justyna Kulka

KPP Krosno Odrz.

  • Fałszywy pracownik ZUS-u
Powrót na górę strony