Aktualności

Kolejna brawura na przejeździe kolejowym

Data publikacji 31.07.2012

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielny wieczór na niestrzeżonym przejeździe kolejowym pomiędzy Połupinem a Krosnem Odrzańskim. Kierujący samochodem m-ki VW Golf wjechał pod nadjeżdżający pociąg towarowy.

Kierowca VW Golfa, jadąc z Połupina w kierunku Krosna Odrzańskiego, niezachowując należytej ostrożności na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, wjechał pod jadący od strony Gubina w kierunku Czerwińska pociąg towarowy. W wyniku uderzenia pojazdu w pociąg, samochód odbił się od składu na tyle szczęśliwie, że auto spadło ze skarpy do rowu. W samochodzie osobowym VW Golf znajdowały się dwie osoby: 38-letnia kobieta i 35-letni mężczyzna.

W wyniku tego wypadku kobieta doznała obrażeń ciała w postaci; złamania przedramienia prawej ręki, natomiast mężczyźnie nic się nie stało. Oboje mogą mówić o dużym szczęściu, że przeżyli. Samochód uczestniczący w tym zdarzeniu uległ całkowitemu rozbiciu. W chwili obecnej krośnieńscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim, wyjaśniają wszystkie okoliczności niedzielnego wypadku.

Jak przejechać bezpiecznie?

Podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych obowiązują te same zasady, co na zwykłych skrzyżowaniach drogowych (Ustawa o Ruchu Drogowym), czyli zastosowanie się do znaków, warunków pogodowych i warunków widoczności. Na przejazdach kolejowo-drogowych kat. A i B, które charakteryzują się dużym natężeniem ruchu samochodowego, oprócz sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej instalowane są rogatki i półrogatki. Jeśli użytkownik drogi widzi zamknięte rogatki, włączoną sygnalizację świetlną i dźwiękową to jest to dla niego informacja o nadjeżdżającym pociągu. Wtedy tego przejazdu przekroczyć nie może (Rozporządzenie Ministra Transportu Dz.U.96.33.144). Przed przejazdami kolejowo-drogowymi kat. C i D, które oznaczone są tylko znakami drogowymi, należy zatrzymać pojazd i po upewnieniu się, że nie nadjeżdża pociąg, można przekroczyć skrzyżowanie.

Kodeks drogowy mówi: Art. 28. pkt 1. „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza, jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.” Ponadto Art. 28. pkt 2 określa: „Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.”

  • Kolejna brawura na przejeździe kolejowym
  • Kolejna brawura na przejeździe kolejowym
  • Kolejna brawura na przejeździe kolejowym
Powrót na górę strony