Aktualności

Bezpiecznie nad wodą

Data publikacji 05.08.2015

Sezon letni w pełni, a ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Zapowiadane upały przyciągną nad nią wielu amatorów słonecznych i wodnych kąpieli. Policjanci w tym czasie dbać będą o bezpieczeństwo wypoczywających osób.

W związku z okresem wakacyjnym policjanci z gorzowskiej komendy kontrolują kąpieliska strzeżone i niestrzeżone na terenie całego powiatu. Doświadczenie pokazuje, że wzmożone działania funkcjonariuszy w znacznym stopniu zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom nad wodą i zwiększają bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku. Podczas służby nad akwenami wodnymi policjanci reagują na wszelkie przypadki łamania obowiązujących przepisów, a także ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z nieodpowiednim i nieostrożnym zachowaniem. Policjanci pełniący służbę na wodach systematycznie przeprowadzają kontrole trzeźwości sterników, sprawdzają uprawnienia i wyposażenie łodzi w sprzęt ratunkowy, jak również dbają o bezpieczeństwo i porządek na plażach i dzikich kąpieliskach. W najbliższych dniach w pobliżu kąpielisk nad porządkiem czuwać będą także patrole policyjne ze wsparciem Straży Rybackiej i Straży Leśnej.

 

Wybierasz się nad wodę? Zapoznaj się z kilkoma radami

Zanim cokolwiek zrobimy – pomyślmy!

Plaża, ciepłe dni gwarantują udany wypoczynek. Wybierając się nad wodę należy jednak pamiętać, że  woda, nawet ta z pozoru spokojna i znana kryje wiele pułapek. Rutyna i brak rozsądku często doprowadzają do sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a alkohol i niefrasobliwość mogą stać się powodem tragedii. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pobytu nad wodą na pewno zwiększy nasze bezpieczeństwo.

 

Optymalne do kąpieli i pływania są miejsca odpowiednio oznakowane i zabezpieczone – są to kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jak również patrole Policji i Straży Miejskiej. Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonego żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy. Podczas pływania i kąpieli należy zwracać uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy.
Jeśli zauważy się przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą, natychmiast należy wezwać pomoc – powiadamiając Ratownika WOPR lub Policję, czy Straż Miejską.



A oto kilka zasad jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć niebezpieczeństwa:

  1. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod działaniem tych środków.
  2. Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić  szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  3. Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
  4. Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych i do tego przeznaczonych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik. Na wejście do wody zezwala biała flaga, czerwona natomiast oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  5. Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody, a także w miejscach, gdzie obowiązuje taki zakaz. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa. Warto rozeznać miejsce kąpieli.
  6. Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem, otaczajmy je szczególną opieką. Zaopatrzmy dzieci w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujmy osoby małoletnie, aby nie doszło do oddalenia się ich od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
  7. Nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  8. Nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny
  9. Do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;
  10. Korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające osoby są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki;
  11. Pamiętajmy, że odpoczywając nad wodą nie jesteśmy sami. Niedopuszczalne jest popychanie, wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno także podtapiać pływających

  • Bezpiecznie nad wodą
Powrót na górę strony