Aktualności

Kobiety i młodzi jeżdżą bezpieczniej

Data publikacji 12.08.2014

Funkcjonariusze gorzowskiej drogówki podsumowali pierwsze półrocze obecnego roku. Analiza pozwoli zapoznać mieszkańców miasta i okolic z niebezpiecznymi miejscami na drodze. Jest także informacją dla policjantów, aby w takich punktach pojawiać się częściej. Działania funkcjonariuszy Ruchu Drogowego skierowane są na poprawę bezpieczeństwa.  

W pierwszej połowie roku na drogach powiatu gorzowskiego doszło do 48 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a 67 zostało rannych. W porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego nastąpił wzrost liczby wypadków o 7. Mimo większej liczby groźnych zdarzeń drogowych, zginęły w nich 2 osoby mniej. Okazuje się także, że to kobiety prowadzą bezpieczniej. W statystykach wypadków nie ma także potwierdzenia opinia, że młodzi kierowcy, do 25 roku życia, powodują na drogach największe zagrożenie. Do zdarzeń drogowych najczęściej doprowadzają osoby w wieku 40-59 lat, czyli posiadające kilkunastoletnie doświadczenie (33%). Do wypadków dochodziło głównie na prostych odcinkach drogi. Kierowcy popełniali te same błędy: nie ustępowali pierwszeństwa oraz nieprawidłowo przejeżdżali przez przejście dla pieszych. Niejednokrotnie przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Funkcjonariusze Ruchu Drogowego częściej patrolują drogi gminy Kłodawa i Kostrzyn, które zostały wskazane jako najbardziej niebezpieczne. W Gorzowie kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na ulice Walczaka, Piłsudskiego czy Górczyńską, na których doszło do 8 wypadków. Do niegroźnych kolizji dochodzi na Chrobrego, Podmiejskiej, Myśliborskiej i Kasprzaka. Trudności sprawia kierowcom pokonywanie gorzowskich rond. W pierwszym półroczu na 16 największych tego typu skrzyżowaniach doszło do 132 kolizji i 2 wypadków. Na głównym skrzyżowaniu Gorzowa, czyli ulic Sikorskiego i Chrobrego, odnotowano 4 kolizje i 2 wypadki.

 

Co piąty wypadek to najechanie na drzewo lub barierę. W takich wypadkach zginęły 2 osoby, a 15 zostało rannych. Zasadne jest zatem wnioskowanie przez policjantów do zarządców dróg o usuwanie przydrożnych drzew, szczególnie na niebezpiecznych zakrętach, oraz oddzielanie ich od jezdni barierami, które w razie wypadku zwiększą szansę na przeżycie osobom w pojeździe.

 

Gorzowscy policjanci mocno mobilizują siły do walki z nietrzeźwymi kierowcami. Wśród wszystkich jednostek województwa lubuskiego, policjanci z Gorzowa wyeliminowali z dróg największą liczbę osób siadających za kierownicę po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających (251). Związane jest to przede wszystkim ze zwiększoną liczbą przebadanych kierowców, którzy nie są w stanie przewidzieć gdzie i o jakiej porze pojawi się policyjny patrol.

 

Wyciągnięte wnioski pozwolą podnieść poziom bezpieczeństwo na drogach powiatu gorzowskiego. Policjanci nie odpuszczają w walce z nietrzeźwymi, a kierowcom rażąco łamiącym przepisy – zatrzymują uprawnienia i kierują wnioski do sądu. Warto zatem zwolnić i zastanowić się, czy na pewno chcemy stać się częścią policyjnej statystyki.

 

sierż. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

  • Kobiety i młodzi jeżdżą bezpieczniej
  • Kobiety i młodzi jeżdżą bezpieczniej
  • Kobiety i młodzi jeżdżą bezpieczniej
Powrót na górę strony