Aktualności

Policyjne rady dla bezpieczeństwa wolontariuszy

Data publikacji 23.01.2024

Nowosolscy policjanci spotykają się z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy będą kwestować na ulicach miast. Funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpieczeństwa oraz zagrożeniach, jakie mogą wystąpić podczas zbiórki pieniędzy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli przeprowadzili kilkanaście szkoleń dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy w najbliższą niedzielę (28 stycznia 2024 roku) będą kwestować na terenie powiatu nowosolskiego. Mundurowi przypomnieli młodzieży podstawowe zasady bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, aby w grupie kwestującej była przynajmniej jedna osoba pełnoletnia z telefonem komórkowym, a ponadto, aby grupa liczyła kilka osób i wzajemnie na siebie uważała. Stróże prawa uczulali, aby nie kwestować w bramach, marketach oraz w miejscach nieoświetlonych lub uznawanych za niebezpieczne. Pieniądze najlepiej zbierać w miejscach uczęszczanych przez ludzi, w centrum miasta, okolicach kościołów i rejonach sklepów. Policjanci omówili również sytuacje, w jakich należy zaalarmować służby. Przypomnieli, że w razie potrzeby należy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości oraz zagrożenia na numer alarmowy. Młodzi ludzie otrzymali cenne wskazówki, w jaki sposób zbierać pieniądze, by unikać zagrożeń. Wolontariuszom kilkukrotnie przypominano by dbali przede wszystkim o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Podczas XXXII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nowosolscy policjanci będą przez cały dzień dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, podczas zbiórki pieniędzy.

Porady dla wolontariuszy:

- unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);

- nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;

- w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;

- jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;

- w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się i natychmiast powiadamiać Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

- każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;

- dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;

- każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;

- skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

- nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją.

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

 

aspirant Justyna Sęczkowska - Sobol

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

  • Funkcjonariusz oraz wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  • Wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz policjanci siedzący za stołem.
  • Spotkanie poświęcone bezpieczeństwo wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Powrót na górę strony