Aktualności

Próbował uniknąć kontroli trzeźwości

Data publikacji 27.05.2014

Zielonogórscy policjanci dzisiaj rano prowadzili działania „Trzeźwy Poranek” na Al.Wojska Polskiego. Mężczyzna kierujący samochodem Peugeot 406 próbował uniknąć kontroli zawracając wcześniej. Patrol zatrzymał go jednak kilkaset metrów dalej – okazało się, że kierujący ma w organizmie 0,8 promila alkoholu.

Zielonogórscy policjanci przez cały czas prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, między innymi poprzez kontrole pojazdów i stanu trzeźwości kierujących nimi. Wszystkie patrole w służbie zarówno prewencyjne jak i operacyjne wyposażone są w urządzenia alkoblow służące do bezkontaktowej kontroli stanu trzeźwości. Codziennie zatrzymywana jest przynajmniej jedna osoba kierująca samochodem w stanie nietrzeźwości. Coraz częściej zatrzymywani są również kierujący samochodami pod wpływem narkotyków.Po raz kolejny policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy prowadzili dzisiaj na Al.Wojska Polskiego (27.05.) działania prewencyjne „Trzeźwy Poranek”. Sprawdzonych zostało ponad 200-tu kierujących. W pewnym momencie policjanci zauważyli dziwny manewr kierującego samochodem Peugeot 406. Mężczyzna zwolnił i zawrócił na wysepce chcąc uniknąć kontroli. Patrol policji pojechał jednak za nim i zatrzymał pojazd kilkaset metrów dalej. Kierujący 63-letni zielonogórzanin miał w organizmie 0,8 promila alkoholu. Mężczyzna straci prawo jazdy i odpowie za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.  Wczoraj o godzinie 12.40 na ul.Partyzantów 53-latek kierujący VW Golfem spowodował kolizję drogową i jak się okazało miał w organizmie 2,5 promila. Mężczyzna ponadto miał zakaz kierowania pojazdami wydany wcześniej przez sąd. 53-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie – dzisiaj po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty dwóch przestępstw – kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz złamania sądowego zakazu.    Nie tylko trzeźwość kierujących kontrolują zielonogórscy policjanci – często patrole wzywane są również w celu kontroli pracowników, którzy pijani stawiają się do pracy. Jest to szczególnie niepokojące jeśli pracownik ten pełni odpowiedzialną funkcję – tak jak zatrzymany wczoraj 50-latek, który mając w organizmie ponad 1 promil alkoholu podjął pracę w nastawni kolejowej w Zielonej Górze. Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.


Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

 

źródło: podisnp. Małgorzata Barska

Zespół Prasowy KMP w Zielonej Górze

  • Próbował uniknąć kontroli trzeźwości
Powrót na górę strony