Człowiek to nie towar – policjanci i młodzież wspólnie przeciwko handlowi ludźmi
W październiku obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. To już 15 edycja tak istotnej idei. Właśnie w tym miesiącu policjanci w sposób szczególny angażują się w edukację na rzecz zwalczania przestępczego procederu. Temat jest niezwykle istotny w przypadku młodych ludzi. To oni, żądni świata i nowych możliwości rozwoju mogą stanowić potencjalną ofiarę.
Temat wykorzystania osób do pracy przymusowej jest szczególnie ważny w przypadku młodych ludzi. To oni, żądni świata i nowych możliwości rozwoju mogą stanowić potencjalną ofiarę nielegalnego procederu. Jak zatem się uchronić? Nie ma skuteczniejszej metody jak ciągła edukacja i podnoszenie świadomości, co do czyhających niebezpieczeństw. Jedną z ważniejszych rzeczy związanych ze zwalczaniem handlu ludźmi jest budowanie szeroko rozumianej świadomości społecznej. Policjanci przez cały rok szkolny organizują spotkania profilaktyczne, podczas których rozmawiają z młodzieżą o tym, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi. Październik jest jednak dla tej tematyki wyjątkowy. To właśnie w tym miesiącu obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Od poniedziałku sulęcińska Policja prowadzi wykłady, organizuje prelekcje, a także intensyfikuje działalność prasową w rzeczowym temacie.
Wejście naszego kraju do strefy Schengen dało możliwość swobodnego przekraczania granic. W efekcie Polska z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar stała się krajem ich tranzytu i przeznaczenia. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej, na przykład Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Holandii. Z kolei na terenie naszego Państwa ofiary stanowią najczęściej obywatele wschodniej Europy. Handel ludźmi to werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z użyciem podstępu, wprowadzenia w błąd, przemocy w celu jej wykorzystania szczególności do prostytucji, pornografii, ale również pracy przymusowej.
Pamiętaj: człowiek to nie towar – nie jest na sprzedaż!
starszy sierżant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie