Aktualności

Pijani i po narkotykach na naszych drogach

Data publikacji 03.07.2012

W ostatnich dniach zielonogórscy policjanci zatrzymali 16 osób, które w stanie nietrzeźwości prowadziły pojazdy, 4 pod działaniem narkotyków, oraz jedną, która ma zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd. Dwaj niechlubni rekordziści mieli ponad trzy promile. Każdy z nich stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zielonogórscy policjanci przez cały czas prowadzą kontrole drogowe, głównie pod kątem popełniania wykroczeń drogowych, takich jak nadmierna prędkość czy niezapięte pasy bezpieczeństwa, które odgrywają ważną rolę podczas zdarzeń drogowych i ich skutków, głównie tych najpoważniejszych. Ponadto szczególną wagę policjanci przykładają do kwestii sprawdzania trzeźwości kierujących, którzy mimo licznych apeli wciąż decydują się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu.

 

Dlatego też zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania weekendowe pn. „Dyskoteka” mające na celu wyeliminowanie z naszych dróg tych kierujących, którzy po wypiciu alkoholu na imprezach wsiadają za kierownicę samochodu.


Miniony weekend był pierwszym wakacyjnym weekendem po zakończonym roku szkolnym. Z tego też powodu policjanci, spodziewając się większej liczby młodych ludzi na imprezach w klubach nocnych, chcąc zapewnić im bezpieczny powrót do domów, eliminowali tych, którzy po wypiciu alkoholu wsiedli za kierownicę. Mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących w godzinach wieczorowo- nocnych na drogach dojazdowych oraz powrotu z dyskotek. Wszystkie działania prowadzone przez policjantów  miały przede wszystkim oddziaływać prewencyjnie, a tym samym  zapewniać bezpieczeństwo na drogach oraz w mieście. Wierzymy, że dzięki nim i ich nagłośnieniu osoby bawiące się w pubach i dyskotekach po wyjściu z imprez będą wracać  spokojnie do domów, najlepiej taksówką.


Jednak zaznaczyć należy, że mundurowi każdego dnia, pełniąc służby patrolowe na terenie Zielonej Góry oraz powiatu zielonogórskiego, kontrolować będą kierowców i przede wszystkim sprawdzać ich stan trzeźwości. Dlatego też z nałożeniem mandatu lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu muszą liczyć się ci wszyscy użytkownicy dróg, którzy popełniają wykroczenia łamiąc przepisy ruchu drogowego. Ostatnie zatrzymania pokazują brak rozwagi i zdrowego rozsądku wśród użytkowników naszych dróg. Tylko w ciągu czterech ostatnich dni zielonogórscy policjanci zatrzymali 16 kierujących, którzy w stanie nietrzeźwości prowadzili pojazdy po naszych drogach, a także 4 pod działaniem środków odurzających i jednego, który jechał samochodem mimo wydanego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów.


Niechlubnymi rekordzistami okazali się dwaj mężczyźni: 49-letni zielonogórzanin, który kierował samochodem marki Toyota, mając 3,07 promila alkoholu w organizmie, oraz sulechowianin, który kierował rowerem mając 3,17 promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwości Kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast  za niestosowanie się do zakazu sądowego ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do 3 lat.

Pamiętajmy !!!


Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, a te alkohol zaburza najszybciej! Dlatego też picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem, ponieważ:


•    pogarsza koordynacje ruchów - trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
•    zmniejsza szybkość reakcji - wydłuża się czas reakcji (np.hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
•    ogranicza pole widzenia - zawęża normalne pole widzenia - od kąta 180º do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi,
•    powoduje błędną ocenę odległości i szybkości - samochód, pas jezdni lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
•    powoduje pogorszenie wzroku - problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód.

 

  • Pijani i po narkotykach na naszych drogach
  • Pijani i po narkotykach na naszych drogach
  • Pijani i po narkotykach na naszych drogach
Powrót na górę strony