Aktualności

Ponownie odpowie za znęcanie się nad rodziną

Data publikacji 29.06.2012

Policjanci z I komisariatu w Zielonej Górze prowadzą postępowanie w sprawie psychicznego znęcania się 33-latka nad swoimi rodzicami. Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze zastosował wobec niego m.in. dozór policyjny i nakaz opuszczenia wspólnego miejsca zamieszkania.

Artykuł 207 Kodeksu karnego przewiduje odpowiedzialność karną dla każdego „kto znęca się fizycznie i psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.” Za tego typu czyn sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku, kiedy sprawca działa w warunkach powrotu do przestępstwa, a zasądzona wcześniej kara nie przyniosła pożądanego rezultatu, Sąd może zwiększyć wymiar kary o połowę jej górnej granicy.

Po raz kolejny odpowiedzialność karną z tego artykułu poniesie, zatrzymany przez policjantów z I komisariatu w Zielonej Górze, 33-letni mieszkaniec jednej z podzielonogórskich miejscowości. W marcu 2012r. mężczyzna został skazany prawomocnym wyrokiem, przez Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, za znęcanie się nad swoimi rodzicami. Wówczas otrzymał karę w zawieszaniu. To jednak nie przyniosło oczekiwanego rezultatu w postaci poprawy zachowania 33-latka, który w dalszym ciągu psychicznie znęcał się nad swoimi ponad 60-letnimi rodzicami. Będąc pod wpływem alkoholu wyzywał ich, ośmieszał, krytykował oraz wszczynał awantury.

Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze zastosował wobec sprawcy dozór policyjny, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnego z pokrzywdzonymi miejsca zamieszkania, zakaz kontaktowania się oraz przebywania w ich towarzystwie. Po zakończeniu postępowania sprawa trafi do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze.

To nie jedyny przypadek, kiedy do zielonogórskich policjantów,  prosząc o interwencję,  zgłaszają się osoby wobec, których najbliżsi członkowie ich rodzin stosują przemoc. Niejednokrotnie tez mundurowi wzywani są na interwencję domową, gdzie to zjawisko występuje. Z tego rodzaju interwencji mundurowi sporządzają tzw. Niebieską Kartę. Jej procedurą zostaje objęci członkowie rodziny, których ten problem dotyczy. Następnie Karta trafia do dzielnicowego, który ma obowiązek kontaktowania się z rodziną.
 

źródło; mł. asp. Lidia Kowalska
KMP Zielona Góra

  • Ponownie odpowie za znęcanie się nad rodziną
Powrót na górę strony