Trzy promile i slalom na drodze. Nieodpowiedzialnego kierowcę nagrała policyjna kamera - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Strzelce Krajeńskie

Trzy promile i slalom na drodze. Nieodpowiedzialnego kierowcę nagrała policyjna kamera

Data publikacji 11.02.2019

Tylko w czasie minionego weekendu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich zatrzymali dwóch kompletnie pijanych kierowców. Jeden z nich miał ponad trzy promile alkoholu i swoją jazdę zakończył w przydrożnym rowie. Drugi przypadek dotyczy motorowerzysty, którego jazda „zygzakiem” została zarejestrowana przez policyjną kamerę zamontowaną w radiowozie. Dla obu nieodpowiedzialne zachowanie będzie miało surowe konsekwencje. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Kierowca wsiadając za kierownicę w stanie nietrzeźwości, stwarza ogromne zagrożenie dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Mimo zagrożenia i konsekwencji, które grożą za takie nieodpowiedzialne zachowanie, dalej wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo, że wcześniej pili alkohol. Należy jednak pamiętać, że w przypadku policyjnej kontroli podstawową jest sprawdzenie stanu trzeźwości, a przypadku ujawnienia nietrzeźwego kierowcy, żadne argumenty i tłumaczenia nie przekonają interweniującego policjanta.

Tak był w m.in. w przypadku motorowerzysty, który został zatrzymany na drodze w gminie Stare Kurowo. Jego jazda tzw. „zygzakiem” nagrała kamera zamontowana w nieoznakowanym radiowozie. W niedzielę /10 lutego/ około godziny 13:00 policjanci z drogówki zatrzymali mężczyznę do kontroli. Szybko wyjaśniło się dlaczego jego jazda wyglądała, delikatnie mówiąc, nienaturalnie. Badanie alkomatem potwierdziło podejrzenia mundurowych. Okazało się, że 32-latek ma blisko trzy promile alkoholu w organizmie. Tłumaczył policjantom, że jechał z wizytą do rodziny i wypił wcześniej piwo.

Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miał natomiast 33-latek, który dzień wcześniej /w sobotę, 9 lutego/ spowodował kolizję na drodze w miejscowości Osów pod Drezdenkiem. Auto, które prowadził wypadło z drogi i zatrzymało się w rowie. W tym przypadku mężczyzna odpowie również za jazdę bez uprawnień i samochodem niedopuszczonym do ruchu.

Przypominamy, że kierowca prowadzący pojazd mechaniczny przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń za które grozi kara grzywny do 5 tys. złotych i zakaz prowadzenia pojazdów. Prowadzenie auta w przypadku, kiedy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila jest już przestępstwem (art. 178a kodeksu karnego). Grozi za to nawet do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Z kolei jazda rowerem zarówno po użyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 tys. złotych i zakaz prowadzenia tego typu pojazdów.

 

Źródło: mł. asp. Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Kraj.

Tel. 695-885-348

 

Ładowanie odtwarzacza...