77 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Policjanci oddali hołd zamordowanym - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

77 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Policjanci oddali hołd zamordowanym

Data publikacji 20.04.2017

Pielęgnowanie pamięci o tych, którzy w Katyniu, Charkowie, Twerze i wielu innych miejscach kaźni polegli za Ojczyznę, szczególnie o policjantach okrutnie zamordowanych w Miednoje, wpisuje się już na stałe w naszą policyjną służbę. Składamy dziś kwiaty pod „Krzyżem- Pomnikiem Ofiar Katynia” na gorzowskim cmentarzu, oddając w ten sposób hołd wszystkim funkcjonariuszom, dla których Ojczyzna, honor i wierność policyjnej przysiędze stanowiła wartość nadrzędną. Chcemy zapewnić, że o nich pamiętamy i pamiętać będziemy zawsze.

77 lat temu dokonano skrytobójczego mordu na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i Policji, kapelani wojska polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych. Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki wobec narodu polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w gorzowskiej katedrze. Lubuską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Janiak oraz delegacje i poczty sztandarowe z jednostek terenowych. Po zakończeniu nabożeństwa pod Pomnikiem Ofiar Katynia rozpoczął się uroczysty apel dla upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wzięli udział duchowni, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, służb i klas mundurowych, a także mieszkańcy naszego regionu. Wszyscy chcieli upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w 1940 roku. Wydarzenia i ludzi, dla których Ojczyzna, honor i wierność stanowiły wartość nadrzędną. Chcemy zapewnić, że o nich pamiętamy i pamiętać będziemy zawsze.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz

sierż. Mateusz Sławek