Aktualności

Wystawa fotografii w lubuskiej komendzie

Data publikacji 13.07.2015

W głównym holu Komendy Wojewódzkiej Policji można oglądać wystawę fotografii pn.„Kobiety w lubuskiej Policji”, która potrwa do 26 lipca br. Znalazły się w niej fotografie współczesne, a także te sprzed kilkudziesięciu lat.

Dokładnie 90 lat temu postała w Polsce tzw. „Policja Kobieca”. Dla upamiętnienia tej rocznicy Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Gorzowie Wlkp. zorganizował wystawę zatytułowaną „Kobiety w lubuskiej Policji”. Ekspozycja obejmuje 55 zdjęć. Są to zarówno zdjęcia archiwalne pochodzące ze zbiorów prywatnych, jak i zdjęcia wykonane przez policjantów i pracowników Policji województwa lubuskiego, którzy wzięli aktywny udział w tworzeniu wystawy.

26 lutego 1925 roku Minister Spraw Wewnętrznych polecił utworzyć w naszym kraju „Policję Kobiecą”. W tamtym czasie funkcjonująca od 1919 roku Policja Państwowa była formacją męską, pomimo że nie istniały przeszkody formalne, aby przyjmować do niej kobiety. Na początku XX-lecia międzywojennego zawód ten uważano za typowo męski. Jednak z czasem dostrzeżono konieczność zatrudniania kobiet, ponieważ masowo pojawiły się nowe przestępstwa, w tym handel kobietami i dziećmi, z którymi policjanci - mężczyźni nie do końca dawali sobie radę. „Policję Kobiecą” powołano w przekonaniu, że policjantki w mniejszym stopniu będą skłonne do używania przemocy i środków represyjnych, będą natomiast służyły radą i perswazją.

Przed założeniem policyjnego munduru kandydatki musiały spełniać szereg restrykcyjnych wymogów. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Oprócz spełniania wymogów fizycznych (dobre zdrowie, krótkie włosy, min. 164 cm wzrostu), kandydatka musiała legitymować się  nienaganną opinią i zobowiązać się, że przez najbliższe 10 lat nie wyjdzie za mąż. Konieczne było również dostarczenie  świadectwa moralności oraz opinii jednej z organizacji kobiecych. Atutem był staż pracy w harcerstwie lub organizacji paramilitarnej.

Komendantką „Policji Kobiecej” została Stanisława Filipina Paleolog. Powierzono jej kierowanie brygadą sanitarno-obyczajową działającą w Urzędzie Śledczym w Warszawie. W londyńskim dzienniku „Daily Express” pojawił się wówczas artykuł pt. „Polska Joanna d`Arc. Wojna z białym niewolnictwem”, który został poświęcony Stanisławie Paleolog i jej intensywnej pracy na polu walki ze światową hańbą, czyli handlem kobietami i dziećmi. Na pierwszy kurs dla kobiet w Policji Państwowej zapisało się 30 pań. „Młode funkcjonariuszki” zostały przeszkolone pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem i handlem żywym towarem. W 1935 roku stworzone zostały prawdziwe struktury kobiecej służby w Policji Państwowej. Zorganizowano umundurowane oddziały Policji Kobiecej ds. nieletnich i przeszkolono 50 policjantek. W 1939 roku zatrudnionych w Policji było 30 774 funkcjonariuszy, w tym około 170 policjantek.

Po zakończeniu II wojny światowej utworzono Milicję Obywatelską. Kobiety zajmowały w niej głównie stanowiska administracyjne. Funkcjonariuszki stanowiły wówczas od 6 do 8% ogółu milicjantów. Ekspozycja zawiera 30 zdjęć pochodzących z tego okresu. Przedstawiają one różne „ujęcia zawodowe” funkcjonariuszek, które wykonują czynności dochodzeniowo - śledcze, spotykają się z dziećmi w przedszkolu, asystują komendantom podczas uroczystości, odbierają awanse i odznaczenia, etc. Po 1989 roku zaczęto przyjmować coraz więcej kobiet do służby, co miało zapewnić zmianę społecznego wizerunku formacji.

Dzisiaj Policja to blisko 100-tysięczna formacja, w której służy około 15 tys. kobiet. Wykonują one różne zadania we wszystkich rodzajach służb: prewencyjnej, kryminalnej i wspomagającej. W lubuskiej Policji służy 440 kobiet. Najliczniej reprezentują one korpus podoficerski (174 policjantki) i korpus szeregowych (109). Dziewięćdziesiąt pięć pań posiada stopnie aspirantów, a sześćdziesiąt dwie stopnie oficerskie. Blisko 79 % z nich ma wyższe wykształcenie, pozostałe 21% - średnie. Wspólnie z policjantami patrolują ulice, czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, są również dzielnicowymi, specjalistami laboratorium kryminalistycznego i dyżurnymi. Wykonują także szereg czynności dochodzeniowo - śledczych oraz operacyjno - rozpoznawczych, są m. in. komendantami, naczelnikami i kierownikami. Ekspozycja zawiera 25 zdjęć przedstawiających lubuskie policjantki, których autorami są policjanci i pracownicy Policji województwa lubuskiego.

Wykorzystano fragmenty publikacji podinsp. Kamili Zimoń wydanej z okazji V Kongresu Kobiet.

  • Wystawa fotografii w lubuskiej komendzie
  • Wystawa fotografii w lubuskiej komendzie
  • Wystawa fotografii w lubuskiej komendzie
  • Wystawa fotografii w lubuskiej komendzie
  • Wystawa fotografii w lubuskiej komendzie
  • Wystawa fotografii w lubuskiej komendzie
Powrót na górę strony