Podejrzany o kradzieże sklepowe zatrzymany przez policjantów
Wzrost liczby kradzieży sklepowych to zjawisko, które coraz częściej dotyka zarówno małe sklepy osiedlowe, jak i duże sieci handlowe. Zielonogórscy policjanci zatrzymali ostatnio mężczyznę, który zajmował się kradzieżami kosmetyków tylko jednej marki. Straty przez niego spowodowane to kilka tysięcy złotych. 48-latek usłyszał już zarzuty.
Kradzież cudzej rzeczy jest zagrożone karą od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Mimo tego mundurowi niemal codziennie otrzymują zgłoszenia o tym przestępstwie. Najczęściej dochodzi do niego w sklepach, gdzie sprawcy są zatrzymywani przez ochronę bezpośrednio po zdarzeniu lub też po kilku dniach na podstawie nagrań z monitoringu. Zdarza się jednak, że niektórzy, z kradzieży sklepowych uczynili sobie stałe źródło dochodu i nie zadowalają się wynoszeniem niewielkich przedmiotów, ale wręcz pakują całe plecaki i wynoszą jednorazowo towar o wartości nawet kilku tysięcy złotych. Łupem złodziei padają najczęściej kosmetyki, alkohol, środki myjące i piorące oraz drobna elektronika czy elektronarzędzia.
Wielu sprawców zostaje zatrzymanych na gorącym uczynku przez pracowników ochrony lub personel sklepu, który coraz częściej jest szkolony w zakresie rozpoznawania podejrzanych zachowań lub też rozpoznaje tak zwanych „stałych bywalców”, a w wielu przypadkach współpracuje w tym zakresie z Policją. Bardzo pomocy w rozpoznawaniu i zatrzymywaniu sprawców jest także monitoring, instalowany nie tylko przez sieci handlowe, ale także przez małe osiedlowe sklepy. Dzięki temu nagrania z kamer pozwalają zidentyfikować złodzieja nawet po czasie, a w konsekwencji prowadzą do jego zatrzymania przez policję.
Kryminalni z II komisariatu zatrzymali ostatnio mężczyznę, odpowiedzialnego za liczne kradzieże. Złodziej „specjalizował” się w kradzieżach kosmetyków jednej marki. Wchodził do sklepu, wykorzystywał nieobecność pracowników ochrony, zabierał karton kosmetyków i niepostrzeżenie wychodził. W jednym przypadku wyniósł kosmetyki o wartości ponad 2000 złotych. Jak ustalili policjanci, zatrzymany mężczyzna ma na swoim koncie co najmniej dwa takie czyny, ale śledczy sprawdzają, czy mógł dokonać jeszcze więcej podobnych kradzieży. 48-latek usłyszał zarzuty.
We wszystkich przypadkach kradzieży sprawcy muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Czasami jest to grzywna, a innym razem wniosek i sprawa przed sądem.
podinspektor Małgorzata Stanisławska
Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.34 MB)
