Aktualności

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego – pamięć o Grudniu 1981

Data publikacji 13.12.2025

Wojewódzkie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się mszą świętą w gorzowskiej katedrze, po której odbył się koncert „Piosenki internowanych w nowym brzmieniu”. Po uroczystościach złożono kwiaty i zapalono znicze pod Białym Krzyżem Solidarności na Starym Rynku. Lubuskich stróży prawa reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Jerzy Czebreszuk.

Data 13 grudnia na stałe zapisała się w polskiej historii jako symbol zniewolenia, ale i niezłomnej walki o godność człowieka. Dokładnie 44 lata temu, mroźnego niedzielnego poranka, władze komunistyczne wypowiedziały wojnę własnemu narodowi. Wprowadzenie stanu wojennego, połączone z zawieszeniem praw obywatelskich, cenzurą, godziną milicyjną oraz masowymi internowaniami, miało na celu stłumienie rodzącej się nadziei na wolność. Był to czas dramatycznych wyborów, represji i ofiar, o których pamięć jest naszym moralnym obowiązkiem. W dzisiejszych uroczystościach upamiętniających ten bolesny rozdział naszej historii udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu. Lubuskich stróży prawa reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Jerzy Czebreszuk.

Uroczyste obchody tych wydarzeń rozpoczęły się w gorzowskiej Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie tam odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego, gromadząc wiernych na wspólnej modlitwie i zadumie. Tuż po zakończeniu liturgii, uczestnicy uroczystości wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym – koncercie pod tytułem „Piosenki internowanych w nowym brzmieniu”. Była to poruszająca podróż przez utwory, które w tamtych trudnych czasach dodawały otuchy i jednoczyły Polaków. Zwieńczeniem obchodów było przejście na Stary Rynek w Gorzowie Wielkopolskim. Tam, pod Białym Krzyżem Solidarności, delegacje oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Płomienie pamięci rozświetliły grudniowy wieczór, będąc wyrazem hołdu dla tych, którzy nie wahali się cierpieć za wolną i niepodległą Polskę.

 

młodszy aspirant Oskar Stroński
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony