Aktualności

Policjanci pomagali radzić sobie ze skutkami nawałnicy

Data publikacji 11.07.2024

Załamanie pogody spowodowało wiele uszkodzeń, drzewa łamały się i spadały na jezdnię, kempingi, pojazdy, wiatr obalał słupy energetyczne, niezabezpieczone przedmioty, złamane gałęzie wylatywały na jezdnię. Świebodzińscy Policjanci zabezpieczali miejsca, w których doszło do takich zdarzeń i wspierali zawodowych i ochotniczych strażaków w usuwaniu utrudnień. Pamiętajmy, aby nie ignorować alertów pogodowych i odpowiednio przygotować się do takich sytuacji.

W środę, 10 lipca na terenie powiatu świebodzińskiego doszło do załamania pogody, a trudne warunki, porywisty wiatr powodował wiele uszkodzeń. Państwowe i Ochotnicze Straże Pożarne miały mnóstwo pracy. Wraz z nimi działali policjanci by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Zabezpieczaliśmy miejsca, w których doszło do najpoważniejszych zdarzeń lub pomagaliśmy usuwać zagrożenia na przykład w ruchu drogowym.

Policjanci zabezpieczali miejsca, w których na jezdnię spadły drzewa lub gałęzie, gdzie zostały zerwane trakcje lub przewróciły się słupy, w tym energetyczne. Niestety drzewa lub inne porwane przez wichurę przedmioty spadły na kilka aut, przewrócone zostały trzy słupy. Policjanci w tych miejscach, w bardzo trudnych warunkach kierowali ruchem lub zamykali przejazdy. W miejscowości Przełazy oraz w pobliżu miejscowości Borów przy plażach obalone drzewa spadły na kempingi. Funkcjonariusze pomagali zabezpieczyć te miejsca. Szczęśliwie nikt nie odniósł obrażeń.

Pamiętajmy jednak, że pogoda może się zmieniać bardzo szybko i warto sprawdzać i reagować na alerty. Miejsca, gdzie wybieramy się pod namioty, kempingi powinny być sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Kiedy jest informacja o możliwym załamaniu pogody, należy się do tego przygotować. Zabezpieczyć luźne przedmioty, złożyć elementy, które mogą być porwane przez wiatr. Warto zabezpieczyć się w wodę, latarki, baterie, koc, latarki. Przydadzą się w sytuacjach kryzysowych. W takich warunkach nie powinno się wchodzić do wody, chować pod drzewami. Należy ograniczyć przemieszczanie się, zarówno autem jak i pieszo do minimum.

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • Policjant na miejscu szkód nawałnicy
  • Skutki nawałnicy
  • Skutki nawałnicy
Powrót na górę strony