Aktualności

Policyjny dron w akcji - bezpieczeństwo na drogach zapewniamy także z powietrza

Data publikacji 10.07.2024

Bezpieczeństwo pieszych jest priorytetem dla zielonogórskich policjantów, bo jako tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego podczas zdarzenia drogowego są narażeni na dużo poważniejsze konsekwencje niż chociażby kierujący samochodami - utratę zdrowia czy nawet życia. Po raz kolejny policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Zielonej Górze prowadzili działania w trosce o bezpieczeństwo pieszych, w których wspomagał ich dron obsługiwany przez policjantów ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Mundurowi ujawnili 20 przypadków łamania prawa.

Wiemy jednak, że pomimo prowadzonych wielu działań edukacyjnych, wciąż są wśród nas kierujący, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych. Wczorajsza policyjna akcja miała na celu przeciwdziałanie takim zachowaniom i edukowanie kierowców. Policjanci podczas działań prowadzonych w trosce o bezpieczeństwo pieszych mieli za zadanie nie tylko piętnować niewłaściwe zachowania kierujących i pieszych, ale także przypominać o tym jak obie te grupy powinny zachowywać się w sposób właściwy na drodze.

Pamiętajmy więc, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić mu pierwszeństwa. Bardzo ważne jest także właściwe zachowanie przed przejściem – nie wyprzedzamy i nie omijamy samochodu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego!

Piesi natomiast powinni pamiętać o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych.

We wtorkowych (9 lipca) działaniach na terenie miasta, w monitorowaniu sytuacji na przejściach dla pieszych wykorzystywany był policyjny dron, którego kamera bardzo wyraźnie rejestrowała zachowania zarówno kierujących jak i pieszych. Policjanci ujawnili 20 wykroczeń, za które nałożyli 15 mandatów, a 5 osób pouczyli.

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Obraz z kamery drona
  • Policjanci sterują dronem
  • Obraz z kamery drona
  • Policjant przygotowuje drona
  • Obraz z kamery drona
  • Kontroler drona
  • Obraz z kamery drona
  • Policjant steruje dronem
  • Obraz z kamery drona

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.86 MB)

Powrót na górę strony