Aktualności

Nie pozwolimy nikomu utonąć – służby wspólnie dla bezpieczeństwa nad wodą

Data publikacji 04.07.2024

Policjanci i strażacy ze Strzelec Krajeńskich połączyli siły, aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo w czasie sezonu letniego. Tłumy na plażach i w wodzie, to widok na wielu kąpieliskach. W takich warunkach trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego wspólne patrole policjantów i strażaków, to nie tylko potwierdzenie doskonałej współpracy obu służb, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.

Od rozpoczęcia wakacji minęło już kilkanaście dni. Wiele osób preferuje wypoczynek nad wodą. Pamiętajmy, aby właśnie tą aktywność połączyć z rozwagą – nigdy z brawurą. Jeśli jest taka możliwość spróbujmy wybierać te miejsca plażowania czy kąpieli wodnych, w których jest wykwalifikowana opieka ratownika. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą czuwają policjanci, którzy wspólnie ze strażakami  kontrolują strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Dzięki takim służbom udaje się zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Funkcjonariusze pełniący służbę nad wodą to doświadczeni profesjonaliści posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne.

Wskazówek i próśb o rozsądek podczas letniego wypoczynku jest naprawdę wiele. Jak pokazują jednak sytuacje, które miały miejsce w całym kraju nie do wszystkich one docierają. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na nasze zachowanie, a w wodzie wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejszy akwen może być groźny. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

starszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 • mundurowi płyną łodzią
 • policjant wskazuje kierunek strażakowi
 • koło i deska ratunkowa
 • mundurowi kontrolują mężczyznę
 • mundurowi płyną łodzią
 • mundurowi płyną łodzią
 • policjant i strażak na pomoście
 • mundurowi płyną łodzią
 • policjant i strażak na pomoście
 • policjant przygotowuje łódź
 • mundurowi płyną łodzią
 • mundurowi płyną łodzią
Powrót na górę strony