Aktualności

Fala upałów trwa – uważajmy nad wodą!

Data publikacji 28.06.2024

Piękna pogoda oraz wakacyjny, wolny czas zachęcają Lubuszan do przebywania nad wodą. Nie wszystkie osoby zdają sobie jednak sprawę, że niesie to ze sobą pewne ryzyko. Woda to żywioł, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, policyjni wodniacy patrolują akweny i reagują na wszelkie niebezpieczne i ryzykowne zachowania.

Wraz z rozpoczęciem wakacji oraz upalną pogodą wielu Lubuszan wyruszyło nad akweny. Dla lubuskich policjantów oznaczało to czas ciężkiej pracy. Funkcjonariusze pełniący służbę z wykorzystaniem łodzi motorowej muszą mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na każdą osobę, która weszła do wody, czy korzysta z wodnych środków transportu. Trzeba bowiem pamiętać, że mamy do czynienia z żywiołem, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dobra zabawa zamieniła się w chwile grozy. Szczególnie ryzykowne jest przebywanie nad akwenami połączone ze spożywaniem alkoholu. Promile w organizmie powodują problemy z utrzymaniem równowagi, co grozi chociażby wpadnięciem z łodzi do wody. Osoba nietrzeźwa ma znacząco ograniczoną percepcję i w takiej sytuacji, może nie być w stanie samodzielnie wydostać się nad lustro wody.

Aby nie dochodziło do groźnych zdarzeń, niezbędna jest rozwaga osób przebywających nad wodą, ale także profesjonalna i skuteczna praca służb odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa nad akwenami. Na to gotowi są policyjni wodniacy, którzy podczas specjalistycznych szkoleń wielokrotnie ćwiczyli scenariusze rożnych sytuacji, gdzie zagrożone było ludzkie życie. W takich chwilach mundurowi muszą wykazać się profesjonalizmem i zadbać nie tylko o życie osoby tonącej, ale także o własne. Poza sprawnym działaniem, dla bezpieczeństwa nad akwenami istotne znaczenia ma także profilaktyka. Dlatego też, policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas patrolu na łodzi, każdorazowo przypominają napotkanym osobom o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas przebywania nad jeziorem czy rzeką, a w szczególności o tym, aby:

- do kąpieli wybierać tylko miejsca strzeżone;

- będąc na kąpielisku, słuchać poleceń wydawanych przez ratownika;

- zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie pozostawiać ich bez opieki;

- nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodzić stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;

- nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

- nie skakać do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią;

- podczas wodnych zabaw nie spychać z pomostu, z materaca;

- przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter) koniecznie zaopatrzyć się w kapok;

- nigdy nie wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem;

- nigdy nie łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem;

- zwrócić uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy.

 

Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • policjant spogląda na wodę
  • policyjna łódź na wodzie
  • policjant spogląda na osoby na wodzie
  • urządzenie kontrolujące stan trzeźwości
  • policjant spogląda na osoby na wodzie
  • policjant spogląda na akwen
  • policyjna łódź z policjantami na wodzie
  • policyjna łódź na wodzie
  • policyjna łódź na wodzie
Powrót na górę strony