Aktualności

O bezpieczeństwo podczas wakacji zadbasz dzięki „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”

Data publikacji 25.06.2024

Okres wakacyjny to czas, kiedy miliony Polaków udają się na zasłużony wypoczynek. Wraz ze wzrostem liczby turystów, wzrasta także liczba zagrożeń związanych z bezpieczeństwem publicznym. Na szczęście dzięki nowoczesnym narzędziom takim jak aplikacja „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” możemy skutecznie monitorować i zgłaszać niebezpieczne miejsca, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa nas wszystkich.

Aplikacja „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to narzędzie umożliwiające obywatelom zgłaszanie różnego rodzaju zagrożeń na terenie całego kraju. Zgłoszenia te są następnie analizowane przez policjantów, którzy podejmują działania mające na celu eliminację lub zminimalizowanie zagrożeń. Aplikacja jest dostępna zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych, co pozwala na szybkie i łatwe zgłaszanie problemów bezpośrednio z miejsca zdarzenia. W okresie wakacyjnym, szczególnie ważne jest zgłaszanie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą i innymi formami rekreacji. Dzięki „KMZB” można zgłaszać takie zagrożenia jak:

- Dzikie kąpieliska: Miejsca, w których kąpiel jest niebezpieczna z powodu braku nadzoru ratowników, zanieczyszczeń wody lub innych czynników ryzyka.

- Miejsca niebezpieczne na terenach wodnych: Obszary, gdzie mogą występować prądy wodne, wiry, uskoki dna lub inne niebezpieczne warunki, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu.

- Miejsca niebezpieczne na wodach: Strefy na jeziorach, rzekach lub morzach, gdzie mogą występować intensywne prądy, wysoki ruch wodny lub inne niebezpieczeństwa związane z aktywnością wodną.

- Utonięcia: Zgłaszanie miejsc, gdzie doszło do utonięć lub gdzie istnieje wysokie ryzyko takich zdarzeń, co może skłonić służby ratownicze do zwiększenia nadzoru lub wprowadzenia dodatkowych środków ostrożności.

- Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych: Informowanie o przypadkach spożywania alkoholu na plażach, w parkach lub innych miejscach publicznych, gdzie jest to zabronione, co może prowadzić do incydentów zakłócających porządek publiczny.

- Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej: Lokale, kluby czy miejsca organizujące imprezy, gdzie występuje nadmierna ilość uczestników, brak odpowiednich środków bezpieczeństwa lub inne czynniki mogące prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

 

Korzystanie z aplikacji KMZB jest proste i intuicyjne. Wystarczy wejść na stronę internetową: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, gdzie bezpośrednio można zgłaszać zagrożenia poprzez wybór odpowiedniej kategorii i wskazanie lokalizacji na mapie. Dodatkowo, można dodać krótki opis sytuacji oraz załączyć zdjęcia, co ułatwi służbom szybsze zidentyfikowanie i rozwiązanie problemu.

ZAPAMIĘTAJ, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. W przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal skorzystaj z numeru alarmowego 112.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

  • mapa
  • policjant steruje łodzią
  • policjant steruje łodzią
  • łodzie na wodzie
  • policyjna łódź na wodzie
  • flagi na łodzi
Powrót na górę strony