Aktualności

Bezpieczeństwo motocyklistów pod okiem policjantów

Data publikacji 14.06.2024

Sezon letni to wymarzona pogoda dla motocyklistów. To właśnie wtedy wyjeżdża ich na drogi najwięcej, organizowane są wspólne wyjazdy i zloty. Niestety, część motocyklistów nie posiada uprawnień, ich motocykle nie są zarejestrowane, a stan ich techniczny nie dopuszcza ich do poruszania się po drodze. Część osób wyjeżdża tylko po to, by szukać adrenaliny lub „pokazać” się, na gazując i strzelając z tłumików. Dlatego, dla bezpieczeństwa wszystkich, ruszają policyjne działania motocykl.

Działania „Motocykl” swoim zakresem obejmują zarówno jednoślady/wieloślady o mniejszej jak i większej pojemności. Podczas działań kontrolowane są zarówno skutery, których pojemność wynosi do 50 decymetrów sześciennych jak i jednostki większe, których pojemności dorównują tym z pojazdów osobowych. Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkownikom jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Przede wszystkim, nie wszyscy, jak jest to często postrzegane w obiegowej opinii, traktują motocykle jako pasję, gdzie w sposób staranny dbają o stan techniczny i jeżdżą z wyposażeniem zapewniającym maksymalną ochronę. Dla części osób jest to codzienny lub zastępczy środek transportu i niestety, nierzadko sposób na poszukiwanie adrenaliny.

Dlatego też świebodzińscy policjanci kontrolować będą stan trzeźwości oraz posiadanie uprawnień przez kierującego, stan techniczny samego pojazdu, w tym czy jest on zarejestrowany. Reagować będą również na wykroczenia i brawurową jazdę, w szczególności dotyczy to prędkości, niestosowania się do oznakowania, w tym poziomego, nieprawidłowego wyprzedzania czy nadmiernego, celowego hałasowania.

Pamiętajmy również, że to użytkownicy jednośladów najczęściej odnoszą obrażenia podczas zdarzeń drogowych. Nadchodzi sezon wakacyjny, czas zlotów i pogody sprzyjającej korzystaniu z motocykli. Pamiętajmy, aby korzystać z nich z rozsądkiem, bezpiecznie dla siebie i innych. Również w sposób, który nie będzie zakłócał porządku. Obszar zabudowany nie jest odpowiednim miejscem, żeby się „pokazać”, na przykład strzelając z tłumika lub gazując.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • policjant kontroluje motocyklistę
  • policjant kontroluje motocyklistę
  • policjant kontroluje motocyklistę
  • policjant kontroluje motocyklistę
  • policyjny motocyklista stoi na drodze
Powrót na górę strony