Aktualności

Młody kierowca spowodował kolizję - prawo jazdy miał od 2 dni

Data publikacji 07.06.2024

Każdy młody stażem kierujący powinien pamiętać o tym, że obowiązujące przepisy przewidują dwuletni okres próbny dla nowych kierowców. Oznacza to, że jeśli w tym czasie kierowca popełni trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, straci prawo jazdy. 18-letni mieszkaniec Słubic spowodował kolizję na skrzyżowaniu w Słubicach, nie ustępując pierwszeństwa przejazdu innemu kierującemu. Młody kierujący miał prawo jazdy od dwóch dni.

W czwartek (6 czerwca) słubiccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego otrzymali zgłoszenie, dotyczące zderzenia dwóch pojazdów na skrzyżowaniu drogi Akademickiej z Bohaterów Warszawy w Słubicach. Jak ustalili mundurowi, sprawcą kolizji był 18-letni kierujący samochodem osobowym marki Audi, który nie zachował ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, prawidłowo jadącemu ulicą Bohaterów Warszawy. Młody 18 letni kierowca uderzył w przód i tył pojazdu marki mercedes. Jak się okazało w nim również, za kierownicą siedział wystraszony, młody 22 letni kierowca. Obaj kierujący biorący udział w zdarzeniu byli trzeźwi i nikt nie odniósł obrażeń. Jak się okazało, 18-latek sprawca kolizji, miał zdany egzamin od dwóch dni.

Zgodnie z nowym taryfikatorem za spowodowanie zagrożenia w bezpieczeństwa w ruchu drogowym sprawca został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, a na jego konto dopisanych zostało 10 punktów. Dodatkowo mundurowi pouczyli młodego kierującego, że kolejne, poważne naruszenie przepisów w ruchu drogowym może skutkować w przypadku młodych stażem kierujących zatrzymaniem uprawnień i skierowaniem na ponowny egzamin.

Policjanci przypominają, że młody kierowca straci prawo jazdy m.in. w przypadku przekroczenia w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 281)

 

starszy aspirant Ewa Murmyło

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Powrót na górę strony