Aktualności

Nie słuchaj telefonicznych oszustów – prawdziwy policjant nigdy nie będzie żądał Twoich pieniędzy

Data publikacji 20.05.2024

Kolejny raz apelujemy o maksymalną czujność i ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w sytuacjach, które mają związek z naszymi oszczędnościami. Pamiętajmy, że policjant, prokurator nie będą żądali od nas pieniędzy. Nie dajmy się nabrać na wymyślone historie. Zachowując zimną krew, w pierwszej kolejności sprawdźmy wiarygodność informacji, zanim podejmiemy decyzję mającą związek z naszymi oszczędnościami. W miniony weekend oszustom udało się zmanipulować starsze małżeństwo z powiatu wschowskiego, które straciło 45 tysięcy złotych. W sidła manipulantów również wpadł 64-letni mieszkaniec gminy Sława, który stracił ponad 16 tysięcy złotych w wyniku wykonanych nielegalnie operacji bankowych na jego koncie.

Stosowane przez złodziei metody wzbogacenia się cudzym kosztem stanowią już szeroki wachlarz, który z dnia na dzień rozwija się o kolejne innowacyjne pomysły. Przykładów jest mnóstwo, dlatego też, zanim podejmiemy decyzję mającą związek z naszymi finansami, które niekiedy stanowią oszczędności naszego życia, sprawdźmy informacje, które przekazała nam osoba kontaktująca się z nami. W przypadku wątpliwości rozłączmy się i wykonajmy połączenie do osoby, która według rozmówcy do nas dzwoniła. Nie podejmujmy szybkich i pochopnych decyzji. Pamiętajmy, że policjant, policjant CBŚP, prokurator nie będą żądali od nas pieniędzy. Pojawiająca się dość często w tych historiach kwestia „KAUCJI” nigdy nie wchodzi w grę.

W pułapkę oszustów metodą „na policjanta” wpadło w miniony piątek (17 maja) starsze małżeństwo z gminy Wschowa, którym w godzinach nocnych zadzwonił telefon stacjonarny. W słuchawce głos kobiecy podający się za synową poinformował o wypadku drogowym z udziałem ich syna i, że będzie się z nimi kontaktował adwokat. Po kilku minutach na telefon komórkowy zadzwonił mężczyzna podający się ze mecenasa. Poinformował, że syn potrącił kobietę w ciąży na przejściu dla pieszych, i aby uniknąć zatrzymania konieczne będzie wpłacenie KAUCJI. Seniorzy oświadczyli, że mają w domu 45 tysięcy złotych. Oszuści cały czas byli na linii z pokrzywdzonymi ustalając szczegóły przekazania pieniędzy. Tuż przed północą pojawił się pod ich blokiem mężczyzna, który bez słowa odebrał spakowaną gotówkę. Dopiero z rana prawda wyszła na jaw, jak seniorzy wykonali telefon do syna z zapytaniem, czy został zwolniony.

W minioną sobotę (18 maja) do Komendy Powiatowej Policji we Wschowie zgłosił  się 64-letni mieszkaniec gminy Sława, który odebrał połączenie telefoniczne od nieznanego mu mężczyzny, który poinformował go o tym, że ma do odebrania kryptowaluty o wartości 63 tysięcy złotych. Łatwowierny 64–latek postępował według instrukcji przekazywanych przez mężczyznę i między innymi zainstalował wskazaną w rozmowie aplikację. W momencie, kiedy 64-latek zalogował się na konto, zauważył dziwne transakcje, i otrzymał informacje SMS o zaciągniętych kredytach tak zwanych „chwilówkach”. W wyniku dokonanych operacji bankowych mężczyzna stracił ponad 16 tysięcy złotych.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję.


Pamiętajmy, aby o takich sytuacjach, zdarzeniach rozmawiać z najbliższymi, a zwłaszcza z seniorami, którzy stanowią najlepszą pożywkę dla złodziei, którzy wykorzystują ich łatwowierność. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów i przedstawicieli banków.

nadkomisarz Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

Powrót na górę strony