Aktualności

Wspólnie zadbajmy o lokalną społeczność – skorzystaj z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa

Data publikacji 15.05.2024

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do technologii, coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do świata online. W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, Polska Policja wprowadza nowoczesne narzędzie, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa w naszych lokalnych społecznościach – aplikację mobilną "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa".

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to interaktywna platforma, która umożliwia obywatelom zgłaszanie różnego rodzaju zagrożeń i problemów związanych z bezpieczeństwem w ich okolicy. Aplikacja, dostępna na smartfony, pozwala użytkownikom na anonimowe zgłaszanie takich zagrożeń jak akty wandalizmu, nielegalne wysypiska śmieci, miejsca niebezpieczne dla pieszych, a także przekraczanie dopuszczalnej prędkości.

Doskonałym przykładem skuteczności aplikacja są zgłoszenia mieszkańców miejscowości Trzciel, którzy za pomocą KMZB zgłosili zagrożenie dotyczące przekraczania dopuszczalnej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Dzięki precyzyjnym zgłoszeniom, Policjanci mogli skoncentrować swoje działania na tych problematycznych obszarach. W efekcie podjętych interwencji Policjanci wyeliminowali zgłoszone przypadki zagrożeń, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo na lokalnych drogach.

Funkcjonalności aplikacji KMZB:

  1. Zgłaszanie zagrożeń: Użytkownicy mogą w prosty sposób zgłaszać różne rodzaje zagrożeń, opisując problem i oznaczając jego lokalizację na mapie.
  2. Przeglądanie zgłoszeń: Aplikacja umożliwia przeglądanie zgłoszeń innych użytkowników, co pozwala na lepsze zrozumienie problemów bezpieczeństwa w okolicy.
  3. Anonimowość: Każde zgłoszenie jest anonimowe, co zapewnia użytkownikom pełną prywatność i zachęca do aktywnego udziału w poprawie bezpieczeństwa.
  4. Interaktywna mapa: Interaktywna mapa pozwala na łatwe śledzenie zgłoszonych zagrożeń oraz na bieżąco aktualizowane informacje o podjętych działaniach przez policję.

ZAPAMIĘTAJ, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, ale w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego.

Aplikacja KMZB to nie tylko narzędzie dla obywateli, ale również dla policji, która dzięki zgłoszeniom może lepiej rozplanować swoje działania prewencyjne oraz szybciej reagować na zgłaszane problemy. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy bardziej efektywnie kierować patrole do służby, co przekłada się na szybsze i skuteczniejsze reakcje na zgłoszenia mieszkańców. To narzędzie, które realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w naszych społecznościach.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to doskonały przykład tego, jak technologia może wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Policja zachęca wszystkich mieszkańców do pobrania aplikacji i aktywnego korzystania z jej funkcji. Wspólne działania i współpraca mogą przyczynić się do tego, że nasze otoczenie stanie się bezpieczniejsze dla nas wszystkich.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Miedzyrzeczu

 

  • Mężczyzna korzysta z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Policjant mierzy prędkość, w narożniku zdjęcia widoczny widok na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powrót na górę strony