Aktualności

Debata społeczna „Seniorze nie daj się oszukać”

Data publikacji 15.05.2024

W Bibliotece Kultury w Iłowej odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów. Omówiono aplikację „Moja Komenda”, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz program „Dzielnicowy Bliżej Nas”. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Iłowej oraz okolicznych miejscowości.

We wtorek (14 maja) w Bibliotece Kultury w Iłowej przy ul. Żagańskiej odbyła się debata społeczna, której tematem przewodnim było bezpieczeństwo seniorów. Debata została zorganizowana przez policjantów z Komisariatu Policji w Iłowej oraz z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu. W spotkaniu uczestniczył komendant komisariatu aspirant sztabowy Andrzej Stróżyk. W debacie licznie udział wzięli seniorzy z Iłowej, Gozdnicy, Wymiarek oraz okolicznych miejscowości. Policjanci spotkali się z seniorami, aby uświadomić ich o zagrożeniach, jakie czekają na nich ze strony przestępców. Były to bardzo konkretne rozmowy. Seniorzy  z zaciekawieniem słuchali policjantów, zadając im wiele pytań, na które otrzymali odpowiedzi. Osoby starsze zostały poinformowane o tym, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych, a także nie udostępniać osobom postronnym swoich danych osobowych, dokumentów czy też kart płatniczych. Bardzo dokładnie omówiono mechanizm działania telefonicznych oszustów, podających się za policjanta, wnuczka lub innego członka rodziny oraz jak się przed nimi ustrzec, aby nie stracić często oszczędności gromadzonych przez wiele lat. Na podstawie przykładów z życia pokazano jak, przestępcy bywają kreatywni i w szybki sposób potrafią zmodyfikować swoje działania.

Przypominamy: Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy!


Przy okazji spotkania omówione zostały wykroczenia uciążliwe dla mieszkańców powiatu żagańskiego. Przedstawiono aplikację „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, „Moja Komenda” oraz program „Dzielnicowy Bliżej Nas” Celem debaty było podniesienie świadomości oraz zapobieganie oszustom. W debacie aktywnie uczestniczyli przybyli mieszkańcy, zadając pytania i dzieląc się własnymi spostrzeżeniami.

 

sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

  • Debata z seniorami
  • Debata z seniorami
  • Debata z seniorami
  • Plakaty informujące o bezpiecznych zasadach
  • Debata z seniorami
  • Debata z seniorami
Powrót na górę strony