Aktualności

Ewakuacja mieszkańców i działanie policji po ujawnieniu pocisku z II Wojny Światowej

Data publikacji 13.05.2024

Do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, wpłynęło zgłoszenie o ujawnieniu niewybuchu przez ekipę remontową podczas wykonywania prac przy jednym z budynków mieszkalnych w mieście. Policjanci wraz z funkcjonariuszami innych służb ewakuowali 300 mieszkańców z okolicznych budynków. Zamknięto ulice na czas zabezpieczenia pocisku oraz podjęcia i wywozu przez Jednostkę Saperską z Głogowa.

W poniedziałek (13 maja) przed godziną 09:00 pracownicy firmy remontowej podczas wykonywania prac przy budynku mieszkalnym w Żaganiu na ulicy Kochanowskiego ujawnili niewybuch. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że jest to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej o długości około 40 centymetrów, który znajdował się na wykopie przy budynku. Natychmiast podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców tego budynku oraz okolicznych budynków mieszkalnych. Zamknięto sklepy i budynki usługowe. Łącznie ewakuowano 300 osób. Pomocy, policjantów przy opuszczaniu mieszkań potrzebowały osoby niepełnosprawne. Wyłączono z ruchu ulicę Kochanowskiego i przyległe.


Miejsce zabezpieczono do czasu przyjazdu Jednostki Saperskiej z Głogowa, która przed godziną 12:00 zabezpieczyła pocisk, który następnie w sposób bezpieczny zostanie zdetonowany. W całej akcji ewakuacyjnej i podczas zabezpieczania miejsca zaangażowanych było 30 policjantów. W naszych działaniach uczestniczyli i pomagali funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Żagania, Straży Miejskiej oraz Żandarmerii Wojskowej. Po wszystkich czynnościach na ulicach wznowiono ruch i pozwolono mieszkańcom na powrót do mieszkań. Cała akcja przebiegła bardzo sprawie, nikt nie potrzebował pomocy medycznej


Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch z czasów II Wojny Światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

 

sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

  • Policjant obok zabezpieczonego niewybuchu
  • Zabezpieczony niewybuch
  • Policjant zabezpiecza dojazd do miejsca odnalezienia niewybuchu
  • Policjant w trakcie ewakuacji mieszkańców
  • Patrol Saperski
  • Policjanci w trakcie ewakuacji mieszkańców
  • Policjanci w trakcie ewakuacji mieszkańców
  • Policjanci w trakcie ewakuacji mieszkańców
Powrót na górę strony