Aktualności

Lubuscy policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas „majówki”

Data publikacji 30.04.2024

Tegoroczny majowy długi weekend to dla lubuskich stróżów prawa czas wzmożonej pracy nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych. Liczne policyjne kontrole, które będą prowadzone na naszych drogach mają jeden, główny cel – aby wszyscy zmotoryzowani, rowerzyści i piesi bezpiecznie spędzili „majówkę”. A z weekendowych wyjazdów wrócili nie tylko z pozytywnymi wrażeniami, ale cało i zdrowo.

Długi weekend, połączony z dobrą pogodą z pewnością zachęci wiele osób do spędzenia wolnego czasu poza domem. W podróżach nad morze, w góry czy inne regiony naszego kraju najczęściej jako środek transportu wybieramy samochód, przez co w najbliższe dni możemy odczuć wzmożony ruch na drogach. Dlatego lubuska drogówka rozpoczyna działania związane z majowym, długim weekendem, które rozpoczną się we wtorek (30 kwietnia), a zakończą się w niedzielę (5 maja), kiedy to możemy spodziewać się największego ruchu pojazdów, związanego z powrotem do domu. Funkcjonariusze będą pomagać podróżnym w bezpiecznym dotarciu do celu, jednak w przypadku ujawniania nieodpowiedzialnych i zagrażających bezpieczeństwu sytuacji na drodze, będą reagować na nie natychmiastowo, z całą paletą konsekwencji prawnych. Policjanci przy użyciu laserowych mierników prędkości oraz nieoznakowanych radiowozów z videorejestratorem będą kontrolować prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Jej niedostosowanie do warunków na drodze jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji drogowych. Szczególną uwagę mundurowi zwrócą na to, jak przewożeni są pasażerowie – czy mają zapięte pasy, a dzieci korzystają ze specjalnych fotelików. Kierowcy powinni spodziewać się również licznych kontroli trzeźwości. Przypominamy, że jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu psychofizycznego to nigdy nie wsiadajmy za kierownicę. Pójdźmy na komisariat czy komendę Policji – tam o każdej porze dnia i nocy możemy sprawdzić stan trzeźwości.

Do każdej podróży – krótszej i dłuższej – warto się odpowiednio przygotować. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu, który ma niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Skontrolujmy oświetlenie, płyny eksploatacyjne, opony, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie naszego bagażu. Poświęcenie tych kilku minut sprawi, że na drodze będziemy czuć się pewniej. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych budową czy zdarzeniem drogowym będzie mogli pojechać inną drogą.

Piękna wiosenna pogoda sprzyja też temu, aby z samochodu przesiąść się na motocykl. Na pewno w wolny weekend uczyni tak wiele osób, które są miłośnikami jazdy na jednośladach. Te niestety nie chronią kierującego tak jak robi to karoseria samochodu, więc w przypadku zdarzenia drogowego może skończyć się tragedią. Niestety wśród motocyklistów są osoby, które jazdę tym środkiem transportu kojarzą z zawrotną prędkością, ryzykiem i brawurą, co skutkuje często wypadkiem, a w efekcie kalectwem czy nawet śmiercią. Zdają sobie z tego doskonale sprawę lubuscy policjanci, którzy dużą uwagę skupią na zachowaniu motocyklistów, na tym czy przestrzegają oni drogowych przepisów. Policjanci będą przyglądali się także jeździe kierujących samochodami, którzy w tym czasie muszą być świadomi obecności jednośladów na drodze i pamiętać o wzajemnym szacunku.

Apelujemy o rozsądną, spokojną jazdę, a każdy bezpiecznie dojedzie do celu. Przyjemnej majówki!

 

Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek

Film i zdjęcia: sierżant Oskar Stroński

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Policjant zatrzymuję pojazd do kontroli
 • Policjant w trakcie kontroli drogowej
 • Policjant w trakcie kontroli drogowej
 • Policjant w trakcie kontroli drogowej
 • Motocykl policyjny w tle widoczny samochod osobowy
 • Policjant mierzy prędkość pojazdów
 • Policjanci w trakcie kontroli drogowej
 • Policjant w trakcie kontroli drogowej
 • Policjanci w trakcie kontroli drogowej
 • Policjanci w trakcie kontroli drogowej
 • Policjant mierzy prędkość pojazdów
 • Policjant zatrzymuję pojazd
 • Policjant w trakcie kontroli drogowej
 • Policjant w trakcie kontroli drogowej
 • Policjant w trakcie kontroli drogowej

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.63 MB)

Powrót na górę strony