Aktualności

Majówka poza domem? Pamiętaj o zabezpieczeniu mienia!

Data publikacji 26.04.2024

Tegoroczna „majówka” zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu z Państwa będzie ona zapewne czasem spędzonym poza miejscem zamieszkania na bliższych lub dalszych wyjazdach. Sulęcińscy policjanci przypominają o prawidłowym zabezpieczeniu mienia, w myśl powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony”. Oto kilka wskazówek od stróżów prawa, jak zrobić to skutecznie.

Policjanci przypominają, aby w ferworze przygotowań do wyjazdów na długi majowy weekend, nie zapominać o prawidłowym zabezpieczeniu domów oraz mieszkań. Zastosowanie się do poniższych wskazówek uchroni Państwa przed prawdopodobieństwem włamania, kradzieży czy też awarii domowych instalacji.

Sprawdź czy okna i drzwi zostały dobrze zamknięte. Rada ta dotyczy zwłaszcza właścicieli domków jednorodzinnych oraz mieszkań na parterze. Nawet jeśli nie wybieramy się na majowy wyjazd, warto, aby zamek w drzwiach był zawsze przekluczony. Jednym ze sposobów działania przestępców jest naciskanie na klamki losowo wybranych lokali. Potrafią oni wykorzystać nawet chwilę nieuwagi domowników, aby wejść i przywłaszczyć wartościowe przedmioty leżące na wierzchu.

Wzmocnij zabezpieczenia. Jeżeli na przykład zamek czy też kłódka nie działają prawidłowo, niech planowany wyjazd będzie okazją do ich naprawy lub wymiany. To bardzo ważne, gdyż podczas sezonu urlopowego, złodzieje stają się bardziej aktywni.

Jeżeli mamy taką możliwość, poprośmy zaufanego sąsiada o nadzór nad domem lub mieszkaniem podczas naszej nieobecności.

Zakręć kurki i zawory. Wyjeżdżając na dłużej, odetnijmy dopływ wody do mieszkania. W przypadku awarii instalacji pomoże to uniknąć zalania. Jeśli w mieszkaniu mamy instalację gazową, trzeba również odciąć dopływ gazu. Warto odłączyć także od zasilania urządzenia elektryczne.

Starajmy się ograniczać zakres zamieszczanych informacji o wyjeździe, podczas naszej aktywności na portalach społecznościowych. Pamiętajmy, że są one doskonałym źródłem wiedzy dla włamywaczy.

Wszystkim Państwu życzymy udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku!

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

 

Powrót na górę strony