Aktualności

Policjanci w trosce o osoby starsze prowadzą kampanię ostrzegającą przed oszustami

Data publikacji 23.04.2024

Bezpieczeństwo osób starszych jest sprawą priorytetową dla policjantów. Dzielnicowi rozpoczęli szeroko zakrojoną kampanię ostrzegającą seniorów przed oszustami. Odwiedzają mieszkańców podległych rejonów służbowych, prowadzą spotkania profilaktyczne, współpracują z proboszczami parafii, aby przekaz niósł się jak najszerzej. Te wszystkie działania to odpowiedź, na zauważalny wzrost aktywności przestępców, którzy nie mają żadnych skrupułów.

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost aktywności oszustów. Co bardzo przykre, za swój cel w pierwszej kolejności obierają oni osoby starsze. Przestępcy dzwonią na numery stacjonarne lub komórkowe, podają się za policjantów, prokuratorów lub pracowników banków. Informują, iż oszczędności seniorów są zagrożone. Jedynym sposobem na ich ochronę jest wykonanie przelewu na specjalne konto techniczne lub bezpośrednie przekazanie pieniędzy. Otrzymujemy również zgłoszenia dotyczące podszywania się pod członków rodziny, którzy spowodowali poważny wypadek drogowy, zostali zatrzymani przez Policję i proszą seniorów o wpłacenie kaucji. Jak pokazuje rzeczywistość, osoby starsze nie są również bezpieczne na tak zwanych „bezpłatnych” pokazach sprzętu medycznego oraz gospodarstwa domowego. Ceny oferowanych tam produktów są dużo wyższe od rzeczywistej ich wartości. To nie wszystko, przedstawiciele mamią uczestników wizją wygranej w loterii. Jedynym warunkiem otrzymania niebagatelnie drogich prezentów jest zapłata podatku. Seniorzy nakłaniani są do podpisywania zawiłych umów z mnóstwem „kruczków prawnych”. Mundurowi z całą mocą przestrzegają przed wyżej opisanymi metodami oszustw i nieuczciwych praktyk konsumenckich.

Aby jeszcze skutecznej chronić osoby starsze, dzielnicowi rozpoczęli szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną. Odwiedzają mieszkańców podległych rejonów służbowych, przestrzegając jak nie dać się oszukać. Organizują również spotkania profilaktyczne. Funkcjonariusze nawiązali współpracę z parafiami, wręczając duchownym specjalnie przygotowany tekst opisujący metody działania oszustów, który odczytywany jest po zakończonych nabożeństwach. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze babcie i nasi dziadkowie byli bezpieczni!

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Policjant rozmawia z seniorką
  • Policjant wraz z kobietą trzymają broszury informacyjne
  • Odblask z napisem POLICJA, w tle widoczni uczestnicy spotkania
  • Odblask na ręce kobiety
  • Policjant wybiera numer na domofonie
  • Broszury informacyjne
Powrót na górę strony