Aktualności

Świadomy senior, to bezpieczny senior. Policjanci edukowali jak nie dać się oszukać

Data publikacji 12.04.2024

Najczęstsze metody wykorzystywane na szkodę osób starszych to oszustwo na wnuczka, wypadek czy też policjanta. Zagrożeń jest dużo więcej, a narażeni na stratę finansową seniorzy muszą zachować szczególną ostrożność. O tym jak nie dać się oszukać i co powinno wzbudzić naszą czujność informowali policjanci podczas zorganizowanej w czwartek (11 kwietnia) debacie społecznej pod hasłem „Świadomy senior, to bezpieczny senior. Jak nie dać się oszukać”.

Mając na względzie, iż sprawcy oszustw cały czas modyfikują swoje metody, istotne jest by informacja o aktualnych sposobach ich działania docierała do osób w różnym wieku. Na swoje ofiary często wybierają osoby starsze, dlatego to właśnie ta grupa odbiorców była uczestnikiem debaty społecznej zorganizowanej w czwartek (11 kwietnia) w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krośnie Odrzańskim. W trakcie spotkania młodsza aspirant Magdalena Józak z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii krośnieńskiej komendy opowiedziała  o metodach stosowanych przez oszustów, przytaczając zdarzenia do których doszło na terenie powiatu, wskazała co powinno wzbudzić naszą czujność, a także poradziła jak nie stać się ich ofiarą. Nadto z uwagi, iż wiele osób korzysta z płatności mobilnych oraz kupna i sprzedaży w sieci, policjantka omówiła również zasady bezpiecznego korzystania z usług internetowych, przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, a także wskazała jakie powinniśmy podjąć działania by chronić się przed wyłudzeniem danych.

Na zakończenie policjanci przedstawili narzędzia funkcjonujące w Policji jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. Uczestnicy spotkania poza uzyskaniem cennych rad poznali także swoich dzielnicowych z którymi mogli porozmawiać, a także dowiedzieli się w jakiej formie mogą się z nimi kontaktować.

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • policjantka rozmawia z seniorką
  • seniorzy i ulotki
  • policjantka rozmawia z seniorami
Powrót na górę strony