Aktualności

Bezpieczeństwo ,,Niechronionych" to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez policjantów

Data publikacji 09.04.2024

Funkcjonariusze ruchu drogowego podczas dzisiejszych działań ,,Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego" przypominają pieszym, rowerzystom, a także kierowcom o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Ich bezpieczeństwo jest szczególnie ważne i o nie zabiegamy.

Policjanci z żarskiego ruchu drogowego skupiają się na monitorowaniu bezpieczeństwa pieszych. W związku z prowadzoną od rana akcją pod nazwą  „NURD” -Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, obserwują zachowania kierujących pojazdami, ale również zachowania samych pieszych.  Na dworze coraz cieplej, nawierzchnia drogi sucha więc kierowcy nierzadko wciskają gaz do tak zwanej dechy.  Poruszanie się  z nadmierną prędkością może powodować więcej niebezpiecznych zdarzeń, ponieważ nie zawsze w porę zdążymy zareagować, a droga hamowania podczas takiej jazdy wydłuży się. Pamiętajmy, że nieprzestrzeganie przepisów ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie uważni bądźmy   wykonując manewr wyprzedzania. Upewnijmy się, że wykonamy go w sposób bezpieczny, w miejscach dozwolonych, przestrzegajmy ograniczeń i stosujmy się do znaków drogowych. Kierujący nie mogą zapominać również, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych lub już znajdujący się na tym przejściu, ma pierwszeństwo przed pojazdem. Zatem zbliżając się do przejścia zobowiązani jesteśmy zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na nie.

W tym dniu policjanci  przypominają  także pieszym o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon, czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię. Aby zaakcentować, jak ważne dla bezpieczeństwa jest noszenie odblasków o zmroku. Funkcjonariusze rozdawali opaski odblaskowe jednocześnie przypominając, że nie jest to zbędny gadżet. Niechronieni to także rowerzyści, oni także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto, żeby zakładali kamizelki odblaskowe i przede wszystkim zaopatrzyli swoje jednoślady w odpowiednie oświetlenie.

 

  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjantka rozdaje odblaski
  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjantka rozdaje odblaski
  • Odblaski
  • Odblask na ramieniu
Powrót na górę strony