Aktualności

W czasie świąt uważajmy na wiele zagrożeń!

Data publikacji 27.03.2024

Święta Wielkanocne to czas wspólnych chwil z rodziną, a także wyjazdów, by odpocząć od trosk dnia codziennego. W tym okresie uważajmy na drogach, na sklepowych kieszonkowców oraz na cyberzagrożenia i internetowych oszustów. Zadbajmy by ten wyjątkowy czas minął nam w sposób bezpieczny!

Święta Wielkanocne to czas rodzinnych spotkań i wyjazdów. Wiele osób szykuje się do podróży, do rodziny lub w miejsca, w których chce spędzić ten wolny czas. Pamiętajmy, aby przede wszystkim podróż ta była bezpieczna. Przed wyjazd należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, a osoba, która ma być kierującym, powinna być wypoczęta i nie spożywać wcześniej alkoholu. Podczas świątecznych zakupów pamiętajmy, że w rejonie targowisk i marketów będzie wzmożony ruch pojazdów. Należy zachować szczególną ostrożność i cierpliwość, co dotyczy zarówno kierujących jak i pieszych. „Niechronieni” przed wejściem na jezdnię muszą zwrócić uwagę czy w danym miejscu jest to dozwolone, czy nie nadjeżdża pojazd i upewnić się, że kierujący nas widzi. Dotyczy to w szczególności sytuacji na parkingach, gdzie kierujący mogą mieć ograniczoną widoczność. Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem zabezpieczyć swój dom. Nie chwalmy się wyjazdem w sieci i poprośmy zaufane osoby, aby zwracały uwagę czy nikt nie „kreci się” przy drzwiach lub na terenie naszej posesji.

Wybierając się na zakupy pamiętajmy, aby bez potrzeby nie zabierać dużej ilości gotówki, trzymać dokumenty i portfel w bezpiecznym miejscu - w zamkniętej kieszeni lub torebce. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy torebek, plecaków czy portfeli na wózkach sklepowych lub w innych łatwo dostępnych miejscach.

Duża część zakupów realizowana jest przez nas w sieci. Sprawdzajmy zatem czy internetowy sklep jest wiarygodny i ma dobre opinie oraz ostrożnie podchodźmy do „super okazji”. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w linki do płatności wysyłane przez sprzedawcę lub kupującego, po których mamy zalogować się na nasze konto bankowe. W okresie świąt nasila się aktywność oszustów wysyłających informacje o niedopłacie za paczkę czy chociażby o nieuregulowanym rachunku za prąd lub gaz. W bardzo wielu przypadkach jest to próba oszustwa. Po wejściu w zawarty link możemy ściągnąć złośliwe oprogramowanie, które da dostęp do naszego telefonu czy komputera. Może to spowodować kradzież naszych danych osobowych, dać dostęp do kont bankowych lub komunikatorów, przez które w naszym imieniu do naszych bliskich będą wysyłane wiadomości z prośbą o przesłanie pieniędzy.

Jeżeli będziemy uważać na te wszystkie elementy, to jest duże prawdopodobieństwo, że najbliższe święta spędzimy bezpiecznie!

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • mężczyzna kradnie portfel
  • policjant kontroluje prędkość pojazdów
  • policjant kontroluje trzeźwość kierowcy
  • mężczyzna w kominiarce siedzi przy komputerze
Powrót na górę strony