Aktualności

Małżeństwo nie dało się oszukać - policyjne spotkania przynoszą wymierny efekt

Data publikacji 26.03.2024

Nowosolscy seniorzy wykazali się czujnością i nie dali się oszukać metodą na „wypadek z udziałem kobiety w ciąży”, przez co nie stracili 200 tysięcy złotych. Dzięki policyjnym działaniom informacyjnym i profilaktycznym, dziś wiele osób starszych jest świadoma zagrożeń i wie, jak się przed nimi bronić. Brawa dla naszych seniorów!

Lubuscy policjanci prowadzą cykliczne spotkania prewencyjne, aby uczulać osoby starsze przed różnego rodzaju oszustwami. Niestety oszuści nadal atakują i wymyślają nowe metody, wciąż tego samego oszustwa. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli są dumni z zachowania starszego małżeństwa, które wykazało się ogromną rozwagą i rozsądkiem i nie dali się oszukać. Gdy tuż przed północą odebrali telefon z rzekomą informacją, że doszło do wypadku z udziałem ich synowej, która spowodowała wypadek, nie dali wiary oszustom. W zdarzeniu ucierpieć miała kobieta w ciąży, która jest w szpitalu w stanie tragicznym. Kaucja za zwolnienie synowej wynosiła 200 tysięcy złotych. Na szczęście seniorzy w porę zorientowali się, że to oszustwo i nie dali się okraść. Co więcej wykazali się ogromną rozwagą i sprytem i nie przerywając rozmowy z przestępcą, z drugiego telefonu zadzwonili na Policję. Niestety rozmówca przeczuwał, że jego plan się nie powiedzie i przerwał połączenie. Funkcjonariusze kolejny raz proszą o czujność- nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy osoby starsze przed przestępcami. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia!

Na szczęście, dzięki prowadzonym akcjom profilaktycznym, seniorzy byli świadomi zagrożenia i nie uwierzyli w historie przestępców, a ich oszczędności pozostały bezpieczne. Gratulujemy nowosolanom wzorowej postawy!

Seniorze pamiętaj:     

- W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.

- Bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

- Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy.

- Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie.

- Zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.

- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

- Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści!

 

aspirant Justyna Sęczkowska-Sobol

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

Powrót na górę strony