Aktualności

Przekroczył prędkość w warunkach recydywy – zatrzymane prawo jazdy, wysoki mandat i punkty karne dla 64-latka

Data publikacji 22.03.2024

Międzyrzeccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Nietoperku kierującego osobowym Peugeotem, który poruszał się przez miejscowość z prędkością 116 kilometrów na godzinę. W związku z tym, że przekroczył prędkość na terenie obszaru zabudowanego o ponad 50 kilometrów na godzinę, policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Oprócz tego, że mężczyzna stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 3 tysięcy złotych, a na jego konto trafiło 13 punktów karnych.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km na godzinę trudno racjonalnie wytłumaczyć. Dlatego też zaostrzone zostały przepisy w zakresie przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę. W takich przypadkach Policjanci mają obowiązek zatrzymać kierującemu prawo jazdy, a starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu uprawień na trzy miesiące. Poza zatrzymaniem prawa jazdy kierowca musi się liczyć z wysokim mandatem karnym, jeżeli natomiast kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość w warunkach recydywy to kwota mandatu karnego, zostaje podwojona. Przekonał się o tym 64-letni kierujący osobowym Peugeotem, który w czwartek (21 marca) w miejscowości Nietoperek przekroczył dopuszczalną prędkość o 66 kilometrów na godzinę. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli przez międzyrzeckich policjantów. Zgodnie z przepisami policjanci zatrzymali mu prawo jazdy na trzy miesiące, a w związku z tym, że wykroczenie popełnił w recydywie – w ciągu ostatniego roku był już ukarany za przekroczenie prędkości – otrzymał mandat w wysokości 3000 złotych, a na jego konto trafiło także 13 punktów karnych.

Policjanci apelują do kierujących, nadmierna prędkość to najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków drogowych, zagraża ona nie tylko samym kierującym, ale wszystkim uczestnikom ruchu. Działania policyjne mają na celu zapobieganie i zmniejszenie ryzyka wypadków poprzez egzekwowanie przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony