Aktualności

Mężczyzna został oszukany pod legendą atrakcyjnej pożyczki rekomendowanej przez Ministerstwo Finansów

Data publikacji 09.03.2024

69-letni mieszkaniec powiatu sulęcińskiego bardzo dosadnie przekonał się o tym, iż przestępcy nie mają żadnych skrupułów. Wykorzystali oni jego trudną sytuację finansową, oferując bardzo atrakcyjną pożyczkę, rekomendowaną przez Ministerstwo Finansów. System miał wyglądać następująco: drobna wpłata pokrzywdzonego – wypłata pożyczki i tak kilkukrotnie. W ten sposób mężczyzna stracił ponad 30 tysięcy złotych. Policjanci z całą mocą ostrzegają przed zaciąganiem zobowiązań finansowych, w firmach oferujących niespotykanie korzystne warunki kredytowania.

Oszuści nie mają absolutnie żadnych skrupułów, o czym bardzo dotkliwie przekonał się 69 – letni mieszkaniec powiatu sulęcińskiego. Emeryt znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, w związku z czym zaczął poszukiwać w internecie pożyczki. Wypełnił wniosek jednej z firm oferującej wsparcie finansowe. Niemalże od razu odezwał się do niego rzekomy pracownik, który poinformował o możliwości udzielenia atrakcyjnego kredytu. Warunkiem jego otrzymania była wpłata drobnej kwoty na konto firmy, która miała uruchomić cały proces pożyczkowy. Następnie okazało się, że zgodnie z „planem wpłat”, ma być ich więcej. Mechanizm wyglądał następująco: wpłata – otrzymanie pożyczki – wpłata – otrzymanie pożyczki i tak dalej. Aby uwiarygodnić swoją legendę, przestępcy wysyłali mężczyźnie drogą e-mailową sfabrykowane „zobowiązania Ministerstwa Finansów”, które miały stanowić gwarant wypłaty środków. Łącznie 69 – latek, stracił w ten sposób ponad 30 tysięcy złotych. Kiedy przestał on wpłacać „zaliczki”, oszuści zaczęli wysyłać do niego pisma, podszywając się pod jedną z kancelarii prawnych, wzywając do dalszych wpłat.

Policjanci z całą mocą ostrzegają przed firmami pożyczkowymi, które oferują nieprawdopodobnie atrakcyjne warunki kredytowania. Niestety, jak pokazuje opisany przykład, jest to pułapka. Oszuści bardzo często wykorzystują trudną sytuację życiową pokrzywdzonych, ich wiek i brak rozeznania w mechanizmach finansowych.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony