Aktualności

Jeszcze przed feriami o cyberprzemocy

Data publikacji 08.02.2024

Nowosolscy policjanci mając na uwadze zbliżające się ferie, odwiedzają szkoły i apelują do dzieci i młodzieży, aby wystrzegali się wszelkich niebezpieczeństw związanych z cyberprzemocą. Podczas zajęć funkcjonariusze omawiają aspekty prawne, wyjaśniają kto może być świadkiem, ofiarą i sprawcą cyberprzemocy.

Długo wyczekiwane przez maluchy ferie zbliżają się wielkimi krokami, więc policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli odwiedzają je, by jeszcze przed feriami przypomnieć im o zasadach bezpieczeństwa i prawidłowych zachowaniach w różnych sytuacjach. Nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na ferie, część z nich okres ferii zimowych spędzi w domu, gdzie chętnie sięgają właśnie po telefon czy komputer. Pamiętajmy, że to źródło wiedzy, rozrywki, ale i czyhających na dzieci zagrożeń. Działania profilaktyczne, które odbywają się w szkołach dotyczą cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć policjanci omawiają aspekty prawne i wyjaśniają, kto może być świadkiem, ofiarą oraz sprawcą cyberprzemocy. Należy pamiętać o tym, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw, ale również wiele pułapek. Podczas „czatowania” czeka na nas wiele ukrytych i niespodziewanych niebezpieczeństw. Lekcja profilaktyki, której głównym aspektem jest bezpieczeństwo, jest każdego roku przeprowadzana przez nowosolskich funkcjonariuszy. Policjanci przekazują dzieciom, zarówno tym starszym, jak i tym młodszym, jak reagować w sytuacjach zagrożenia i do kogo zwrócić się o pomoc. Mówią również o pracy funkcjonariuszy, aby dzieci wiedziały, że rolą policjanta jest nie tylko zatrzymywanie przestępców, ale także udzielanie pomocy, w tym również dzieciom. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać w Internecie i na co zwracać szczególną uwagę, aby być bezpiecznym.

Dziecko w sieci

Mówiąc o bezpiecznym Internecie nie możemy zapominać o dzieciach i młodzieży korzystających z sieci. Często przeglądane przez młodych ludzi treści są nieadekwatne do ich wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.

Rady dla rodziców:

 1. Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi, omawiajmy kwestie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.
 2. Kontrolujmy, co nasze dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają, jakich szukają informacji.
 3. W przypadku napotkania w Internecie nielegalnych treści nie zastanawiajmy się i zgłośmy ten fakt na Policję.
 4. Zapytajmy informatyka o możliwość blokady niektórych stron.

 Rady dla dzieci:

 1. Pamiętaj, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają – w rzeczywistości możesz rozmawiać z osobą, która ma wobec ciebie złe zamiary.
 2. Nie podawaj w Internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu – najlepiej jest posiadać swój nick, internetową ksywkę.
 3. Nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet.
 4. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznajomych, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie otwieraj linków przesłanych ci przez nieznaną osobę – mogą zawierać wirusy.
 5. Traktuj innych z szacunkiem, nie wyzywaj, nie strasz, nie obrażaj.
 6. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie, zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji – zostań ich nauczycielem.
 7. W razie zagrożenia szukaj pomocy u dorosłych – rodziców, pedagoga, policjanta.

 

Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym, którego im teraz w czasie ferii nie będzie brakowało!

 

aspirant Justyna Sęczkowska-Sobol

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

 • Policjantka prezentuje informacje o cyberprzemocy
 • Policjant prezentuje materiał o cyberprzemocy
 • Policjantka prezentuje informacje o cybeprzemocy
 • Infografika o cyberprzemocy. W tle policyjny mundur
Powrót na górę strony