Aktualności

Twoje dziecko wyjeżdża na zimowy wypoczynek? Zgłoś kontrolę autokaru!

Data publikacji 08.02.2024

Ferie zimowe, to czas odpoczynku i zorganizowanych wyjazdów w różne zakątki naszego kraju. O to, by nasze pociechy mogły bezpiecznie dojechać do celu, dbają nie tylko rodzice, ale także organizatorzy wypoczynku zimowego, którzy zwracają się z prośbą do policjantów o kontrolę autobusu przed wyjazdem.

Już niebawem w województwie lubuskim rozpoczną się upragnione przez dzieci i młodzież  ferie zimowe. Wielu z nich spędzi je na obozach zimowych w górach lub na innej formie zorganizowanego wypoczynku. Aby podróż naszych pociech była bezpieczna zadbają o to lubuscy policjanci. Na prośbę rodziców lub organizatora wypoczynku zimowego funkcjonariusze dokonają kontroli stanu technicznego autobusu oraz predyspozycji psychofizycznych kierującego. Podczas takiej kontroli mundurowi sprawdzają przede wszystkim:

- trzeźwość  kierującego,

- stan techniczny pojazdu,

- wyposażenie obowiązkowe,

- dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem,

- czas pracy kierowcy.

W ramach wykonywania kontroli autobusu policjanci sprawdzają prawidłowość działania świateł, stan szyb i lusterek, stan układu kierowniczego i zużycie ogumienia. Sprawdzają czy autobus wyposażony jest w gaśnice, tabliczki informujące o wyjściu ewakuacyjnym oraz o tym, że autobusem przewożona jest zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat.

Aby ułatwić zainteresowanym osobom kontakt, Lubuska Policja sporządziła wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów na terenie naszego województwa wraz z numerami telefonów, pod którymi należy zgłaszać jej potrzebę. Najlepiej taką kontrolę zaplanować i zgłosić kilka dni wcześniej, a godzinę kontroli wyznaczyć przed zbiórką dzieci i młodzież.

 

aspirant sztabowy Agnieszka Żyża

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony