Aktualności

Stan techniczny to priorytet – policyjny ambulans diagnostyczny w akcji

Data publikacji 31.01.2024

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego już od kilku miesięcy użytkują specjalny ambulans diagnostyczny wyposażony w urządzenia do sprawdzania stanu technicznego pojazdów. Dzięki nowoczesnym urządzeniom takim jak między innymi analizator spalin, dymomierz, przyrząd do pomiaru przepuszczalności światła mundurowi skutecznie eliminują z dróg pojazdy niesprawne technicznie i niekorzystnie wpływające na środowisko naturalne.

Specjalistyczny furgon to w policyjnym żargonie "ETDiE", czyli pojazd Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii - mini-stacja diagnostyczna na kółkach. Takie same furgony wykorzystywane są przez policjantów w całej Polsce. Sprzęt, który jest na ich wyposażeniu wymaga od policjantów ukończenia specjalistycznych szkoleń. Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego uczestniczą w takich szkoleniach przez cały rok podnosząc swoje kwalifikacje. Dzięki temu w pełni mogą korzystać z urządzeń w jakie wyposażony jest Fiat Ducato ETDiE. To między innymi analizator spalin, dymomierz, przyrząd do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdów, miernik poziomu dźwięku pojazdów, wysokościomierz teleskopowy. Dzięki temu podczas pełnienia służby na drodze gruntownie sprawdzać stan techniczny kontrolowanych pojazdów.

W samochodzie są też sprzęty, dzięki którym możliwa jest dokładna kontrola - np. lustro na wózku, specjalny kojec do obserwacji podwozia samochodu. Natomiast część środkowa furgonetki jest mini-biurem, można tu dokumentować przebieg służby czy weryfikować dokumenty. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu zielonogórscy policjanci mogą skutecznie eliminować z dróg pojazdy niesprawne technicznie i zatruwające środowisko naturalne. We wtorek (30 stycznia) policjanci za pomocą dymomierza sprawdzali ilość sadzy w spalinach samochodów ciężarowych z silnikami diesla. Wszystkie sprawdzone pojazdy nie przekraczały dopuszczalnych norm. Policjanci podczas swoich patroli często korzystają również z przyrządu do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdów. W niedzielę (28 stycznia) uwagę policjantów zwrócił samochód z bardzo ciemnymi szybami. Po kontroli i pomiarze okazało się, że szyby nie przepuszczają wystarczającej ilości światła. Dodatkowo – co zaskoczyło policjantów – 25-latka za kierownicą samochodu, gdyż nigdy nie miała uprawnień do kierowania. W samochodzie razem z kobietą było jej dwuletnie dziecko. Wobec kierującej zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Kierujący, których pojazdy nie spełniają wymogów określonych przepisami prawa, muszą się liczyć z utratą dowodu rejestracyjnego, który zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki. Ponadto kierujący za zły stan techniczny pojazdu może zostać ukarany mandatem karnym nawet do trzech tysięcy złotych.

 

podinspektor Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Policjant drogówki podczas przeprowadzania kontroli drogowej.
  • Policjant drogówki podczas przeprowadzania kontroli drogowej z wykorzystanie laptopa.
  • Policyjny radiowóz.
  • Policjant podczas przeprowadzania czynności diagnostycznych pod pojazdem ciężarowym.
  • Policjant podczas przeprowadzania kontroli drogowej pojazdu ciężarowego.
  • Policjant podczas przeprowadzania kontroli drogowej pojazdu ciężarowego.
Powrót na górę strony