Aktualności

Profilaktyczne działania Policji mają sens – seniorka nie oddała oszustowi swoich 80-tysięcy złotych

Data publikacji 30.01.2024

Gorzowscy policjanci nie są obojętni i ostrzegają seniorów o możliwych działaniach oszustów. Zajmują się edukowaniem osób starszych, podczas spotkań przekazują niezbędną wiedzę aby nie stali się ofiarami przestępstw. Oszuści metodą "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż starają się szukać ofiar w starszych mieszkańcach. Dzięki swojej czujności 77-letnia seniorka wiedziała jak zareagować i nie dała się oszukać.

 

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji  w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą systematyczne spotkania z seniorami w trakcie których przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą na „policjanta”, ,,na wnuczka”, ,,na pracownika spółdzielni”. Sprawcy tego typu przestępstw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Wciąż jednak jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych lub próbach wyłudzenia.

Dzięki swojej czujności 77-letnia seniorka nie straciła swoich oszczędności. Standardowo do starszej kobiety zadzwoniła młoda osoba podająca się za wnuczkę. Po chwili została przedstawiona historia z wypadkiem i aby córka kobiety nie trafiła za kratki, seniorka miała przekazać 80-tysięcy złotych dla policji. Kobieta pomimo zdenerwowania i napływu emocji skontaktowała się z rodziną, której opowiedziała całe zajście. Okazało się, że to próba oszustwa, która została natychmiast zgłoszona na policję.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego gorzowscy mundurowi prowadzą akcie informacyjne, których głównym celem jest uświadomienie osobom starszym grożących im niebezpieczeństw. Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad i nie będziemy działać z poziomu emocji.

 

aspirant Ewelina Banaszek

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony