Aktualności

Zmienne warunki na drogach – apelujemy o ostrożność

Data publikacji 29.01.2024

Nocny spadek temperatury, mimo że niewielki, spowodował pogorszenie warunków drogowych, co sprawiło, że jezdnie o poranku były śliskie. Taka sytuacja na drogach w styczniu nie powinna być niespodzianką, a jednak poniedziałkowy (29 stycznia) poranek niestety zaskoczył niektórych kierujących. Na skutek niedostosowania prędkości do warunków, droga ekspresowa nr 3 była zablokowana. Doszło tam do kilku zdarzeń, w których w sumie zderzyło się kilkanaście pojazdów. Dlatego pamiętajmy, żeby w okresie zimowym sprawdzać prognozy na następny dzień i wyjechać do pracy kilka minut wcześniej.

W panujących obecnie zmiennych warunkach drogowych, przy śliskiej nawierzchni radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Taka kapryśna pogoda może uśpić czujność kierowców, którzy zachęceni chwilowym ociepleniem, mogą nie dostosować prędkości do zmiennej aury, zwłaszcza o poranku, gdy na drogach miejscami jest ślisko. Pamiętajmy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie zimowym. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu prognoz pogody dla kierowców, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną oraz rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości i stylu jazdy do zmiennych warunków panujących na drogach. W poniedziałek (29 stycznia), tuż przed godziną 7, na 197 i 198 kilometrze drogi ekspresowej numer 3, doszło do kilku zdarzeń drogowych. Na obydwu pasach w obydwu kierunkach zderzyło się w sumie kilkanaście pojazdów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący nie dostosowali prędkości do warunków drogowych. Po zdarzeniach do szpitali na badania trafiły 2 osoby. W związku z tym, że droga z Zielonej Góry do Nowej Soli była całkowicie zablokowana, na drodze natychmiast powstał wielokilometrowy korek.

Zwróćmy uwagę na to, że takie niesprzyjające warunki, zwłaszcza o poranku nie są niczym nadzwyczajnym w styczniu, dlatego prosimy wszystkich kierujących, aby starali się rano wyjechać kilka minut wcześniej po to, żeby nie nadrabiać straconego czasu na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych czy nawet tragicznych zdarzeń na drogach.

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Policyjny radiowóz na miejscu zdarzenia
  • Auta, które brały udział w zdarzeniu drogowym
  • Auta, które brały udział w zdarzeniu drogowym
Powrót na górę strony