Aktualności

Zachowaj czujność w Internecie i nie daj się oszukać!

Data publikacji 19.01.2024

Policjanci przypominają, aby być ostrożnym podczas dokonywania transakcji internetowych. Zachowanie czujności w sieci może ustrzec przed utratą oszczędności życia. Mimo licznych apeli wciąż nie brakuje osób, które dały się oszukać. A wystarczy przestrzegać tylko kilku podstawowych zasad, by ochronić się przed zagrożeniami. Nie klikaj w nieznane linki!

Oszuści wykorzystują coraz więcej sposobów by osiągnąć swój cel. Jednym z nich jest przesyłanie linków ze złośliwym oprogramowaniem, które umożliwia przestępcom dostęp do kont bankowych. Najczęściej podszywają się pod firmy kurierskie lub dostawców mediów, gdzie w formie wiadomości SMS wysyłają wezwanie do natychmiastowej dopłaty niewielkiej kwoty i zalogowanie się w podany w wiadomości link w celu uniknięcia konsekwencji rzekomej niedopłaty. Przestępcy ponadto wykorzystują takie metody jak phishing, malware, ransomware, oszustwa internetowe i cyberprzemoc. Dzięki tym metodą dochodzi często do wyłudzenia danych osobowych lub finansowych, spowodowanie awarii systemów informatycznych, a także naruszenia prywatności użytkowników. W odpowiedzi na te zagrożenia, policja podejmuje aktywne działania, aby ochronić społeczeństwo przed cyberprzestępczością. Jednym z głównych narzędzi w walce z tymi zagrożeniami jest kampania edukacyjna, która skupia się na podnoszeniu świadomości i edukacji obywateli na temat cyberbezpieczeństwa.

W celu ochrony przed tymi zagrożeniami, przypominamy o kilku ważnych zasadach:

- Zachowaj czujność wobec podejrzanych wiadomości: Nie klikaj w linki ani nie otwieraj załączników w e-mailach lub wiadomościach od nieznanych nadawców. Przestępcy często wykorzystują techniki phishingowe, aby wyłudzić dane lub zainstalować złośliwe oprogramowanie na twoim urządzeniu.

- Używaj silnych haseł: Upewnij się, że twoje hasła są unikalne i składają się z różnych znaków, w tym dużych i małych liter, cyfr i symboli. Unikaj używania tych samych haseł do różnych kont.

- Regularnie aktualizuj oprogramowanie: Upewnij się, że system operacyjny, przeglądarka internetowa i inne programy są zawsze aktualizowane. Aktualizacje zawierają zazwyczaj poprawki bezpieczeństwa, które pomagają zabezpieczyć twoje urządzenie przed lukami i zagrożeniami.

- Uważaj na zakupy online: Korzystaj z zaufanych sklepów internetowych i sprawdzaj ich certyfikaty SSL. Unikaj podejrzanie niskich cen, które mogą wskazywać na fałszywe oferty.

- Dziel się informacjami z umiarem: Uważaj, jakie dane osobowe udostępniasz online. Unikaj publikowania swojego pełnego adresu, numeru telefonu czy danych finansowych publicznie.

- Korzystaj z VPN: Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, warto używać VPN (wirtualna sieć prywatna), co pomoże zabezpieczyć twoje dane przed potencjalnymi atakami.

Przypominamy o ostrożności i dokładnym czytaniu wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów a także podejrzanych ofert internetowych . Poświęcenie kilku sekund na weryfikacje, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony