Aktualności

Czy zima czy lato bezpieczeństwo "niechronionych" to priorytet

Data publikacji 18.01.2024

Zimowa aura nie sprzyja kierowcom - mokra i śliska nawierzchnia oraz opady śniegu, negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy, że zbyt szybka jazda podwaja zagrożenie na drogach! W trudnych warunkach niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa ma również postawa osób pieszych – używanie elementów odblaskowych, korzystanie z przejść dla pieszych czy nie wychodzenie zza pojazdu na drogę.

Od kilku dni na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. Opady śniegu powodują nie tylko słabszą widoczność, ale tworzą warunki na jezdni, które stanowią zagrożenie dla kierujących oraz niechronionych. Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, lubuscy policjanci przypominają o ostrożnej jeździe, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, aby przed podróżą przygotować odpowiednio nasz pojazd do drogi i odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania, a w przypadku występowania śliskiej, mokrej nawierzchni ta droga jeszcze niebezpiecznie się wydłuża. Zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. Policjanci zatem kolejny raz apelują o noszenie elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają ich widoczność. Nieostrożne wejście na jezdnie, przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz wtargnięcia zza pojazdu – to przyczyny zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w zderzeniu z rozpędzonym samochodem mają niewiele szans. Policjanci przypominają pieszym obowiązujące przepisy oraz proszą o rozwagę podczas korzystania z dróg.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim zależy od nas samych!

 

aspirant Justyna Sęczkowska - Sobol

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

  • Policyjny radiowóz na tle lasu.
  • Policyjny radiowóz, a w tle policjantka ruchu drogowego stojąca przy drodze.
  • Policjantka drogówki wręcza element odblaskowy dziewczynce.
  • Policjantka drogówki wręcza element odblaskowy starszej kobiecie.
  • Element odblaskowy w kształcie radiowozu trzymany przez kobietę.
  • Policjantka w rozmowie z kierowcą podczas kontroli drogowej.
Powrót na górę strony