Aktualności

Zimowe warunki na drogach – Kierowco zdejmij nogę z gazu

Data publikacji 15.01.2024

To już drugie opady śniegu, które dały się we znaki zmotoryzowanym i pieszym z lubuskiego w tym roku. Gęsty, biały puch zalega na drogach i chodnikach, co znacznie utrudnia funkcjonowanie w ruchu drogowo-pieszym. Dlatego obecność policjantów monitorujących zachowania kierowców jest jak najbardziej uzasadniona. Noga z gazu. Zbyt duża prędkość w takich warunkach może zakończyć się tragicznie.

O tym, że zimowe warunki sprawiają, że na drogach może być ślisko i niebezpiecznie nie trzeba nikogo przekonywać. Zalegający śnieg czy błoto pośniegowe powoduje, że samochody o wiele słabiej trzymają się asfaltu. A przecież, aby bezpiecznie podróżować wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Jedną z nich, to odpowiednie opony. Pomimo faktu, że używanie ich nie jest wymogiem, to używanie „zimówek” znacząco poprawia przyczepność auta, dzięki czemu kierowca ma nad samochodem dużo większą kontrolę. Oczywiści zamontowanie zimowego ogumienia nie zwalnia nas z zachowania czujności i rozsądku za kierownicą. Pamiętajmy, że nawet najlepsze opony nie zagwarantują nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu samochodu przed jazdą. Sprawdzenie oświetlenia, czy odśnieżenie samochodu, to proste czynności, należy jednak pamiętać, że czyste szyby, przez które dobrze widać w połączeniu ze sprawnym oświetleniem mają niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Tylko w styczniu tego roku na drogach powiatu strzelecko-drezdenckiego doszło do kilku zdarzeń, gdzie przyczyną było niedostosowanie prędkości do trudnych warunków pogodowych. Niestety część kierowców zapomina o tym, że trwa zima. Warto pamiętać, że temperatura szczególnie w nocy i nad ranem może spadać poniżej zera, co powoduje, że na jezdni może być ślisko i niebezpiecznie. O wypadek w takich warunkach nie trudno.

Przestrogą niech będzie zdarzenie, które miało miejsce w poniedziałek (15 stycznia) na drodze niedaleko miejscowości Czyżewo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 27-letnia kierująca nissana w trakcie manewru wyprzedzania wpadła w poślizg i dachowała. Na szczęście kobieta nie doznał poważnych obrażeń. Policjanci ustalają wszelkie okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. Pamiętajmy jednak, że zachowanie pokory i zdrowego rozsądku w połączeniu ze stosowaniem się do przepisów prawa w trudnych warunkach powoduje, że unikamy nieprzyjemnych konsekwencji i zyskujemy na bezpieczeństwie. 

 

starszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • Samochód, który dachował w trakcie jazdy
  • Policjant w trakcie kontroli pojazdu
  • Policjant kontroluje stan opon pojazdu
Powrót na górę strony