Aktualności

Odśnieżenie auta przed drogą to obowiązek kierowcy! Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Data publikacji 08.01.2024

Lubuscy policjanci przypominają, iż odśnieżenie pojazdu to obowiązek kierowcy, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sprawa jest tym ważniejsza, biorąc pod uwagę powrót zimy. Niedopuszczalnym jest, aby ruszyć w trasę gdy szyby są w dalszym ciągu zamarznięte lub gdy na dachu zalega śnieg. Taka sytuacja ogranicza lub całkowicie zasłania pole widzenia. Opisany brak odpowiedzialności na drodze obwarowany jest wysoką grzywną – nawet do 3 tysięcy złotych.

Od kilku dni zimowa aura z powrotem zagościła w całym kraju. Jak to zwykle bywa, przyniosła ze sobą piękne białe krajobrazy, ale również utrudnioną sytuację na drogach. Padający śnieg sprawia, że przyczepność pojazdów do jezdni jest mniejsza, a co za tym idzie musimy zdecydowanie zwolnić, aby bezpiecznie dojechać do celu. W tym miejscu wart zaznaczenia jest fakt, iż zimowe opony (choć nie obowiązkowe) są bardzo ważnym elementem składowym prawidłowego przygotowania auta do drogi. Kolejny z nich, niemniej istotny, dotyczy prawidłowego odśnieżenia samochodu. Zapewnienie szerokiego pola widzenia to podstawa. Niedopuszczalnym jest, aby ruszyć w trasę gdy szyby są w dalszym ciągu zamarznięte lub gdy na dachu zalega śnieg. W przypadku hamowania, cała pokrywa białego puchu przesunie się do przodu, zasłaniając to, co dzieje się na drodze. Sytuacja staje się jeszcze groźniejsza jeśli wziąć pod uwagę nieodśnieżone pojazdy ciężarowe poruszające się drogami ekspresowymi lub autostradami. Spadający z naczepy śnieg i lód, przy wysokich prędkościach, stanowią śmiertelne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu.

 

Policjanci przypominają, iż zgodnie z artykułem 66 ustęp 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:  

Podpunkt 1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;  

Podpunkt 5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

 

Brak zapewnienia powyższych warunków może skutkować mandatem karnym do 3 tysięcy złotych i nawet 12 punktami karnymi. Ponadto, w sytuacji gdy nieodśnieżenie auta przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na kolejne konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych, a punkty karne przyporządkowane zostają odpowiednio do okoliczności zdarzenia.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Osoba odśnieża szybę pojazdu
  • Sygnał z napisem policja w zimowej aurze
  • Padający śnieg, w tle widoczne pojazdy
Powrót na górę strony